Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

More
  домаситеЛесен начин да направите домашен млечен намаз

  Лесен начин да направите домашен млечен намаз

  petel baner

  Направете вкусен, мек домашен млечен намаз со едноставен метод со само три состојки што веќе ги имате во вашата кујна.

  Состојки за домашно крем сирење:

  • 2 литри полномасно млеко
  • 1 лимон (5 лажици сок од лимон)
  • Сол по вкус
  • Прстофат сушени билки, лук во прав, суво чили и слично. (по желба)

  Постапка за подготовка:

  1. Започнете со истурање млеко во тенџерето. Загрејте го млекото и оставете го да зоврие на средно-висока топлина.
  2. Веднаш штом ќе зоврие, додадете сок од лимон и потоа исклучете го огнот.
  3. Оставете настрана неколку минути додека млекото не се згусне. Ќе забележите како се формира сирењето и како останува жолтеникавата течност.
  4. Целото сирење треба да се формира во рок од неколку минути. Засиреното млеко процедете го преку газа и сито за да се исцеди течната сурутка. Или можете да користите дупчена лажица за да го извадите целото сирење и да ја оставите течната сурутка во садот.
  5. Исплакнете го засиреното млеко со ладна вода. Ова ќе ви помогне да се ослободите од вишокот сурутка.
  6. Исцедете го засиреното млеко што е можно повеќе за да се исцеди дури и последната капка течна сурутка.
  7. Ставете го цеденото млеко во блендер / мешалка и додајте сол. Во рок од 1-2 минути (ова може да варира во зависност од моќноста на вашиот уред) ќе добиете лесно и меко крем сирење.
  8. Ако сакате да додадете дополнителни билки или вкусови, направете го тоа сега. Сепак, бидете внимателни бидејќи одредени дополнителни состојки ќе влијаат на рокот на траење на сирењето. Сувите билки и лукот во прав се природни вкусови кои не влијаат премногу на рокот на траење.
  9. Чувајте млечен намаз во херметички затворен сад во фрижидер до 7 дена. Можете исто така да го замрзнете, но текстурата по одмрзнувањето е повеќе ронлива и најдобро се користи за готвење јадења како сосови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img