Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро советиРабота во градината во текот на јуни

  Работа во градината во текот на јуни

  petel baner

  Јуни е месец кога се негуваат растенија што се садат и сеат во рана пролет. Во тоа време, исто така, се врши директно сеење или сеење за производство на садници на есенски култури. Каква работа во градината не очекува во месец јуни?

  Како по правило, јуни е потопол месец од мај, но земјоделците не се релаксираат затоа што дождот во јуни може да изненади, така што овој, првиот летен месец, е еден од најврнежливите. Временските непогоди често се случуваат во јуни, како што се обилни врнежи од дожд со грмотевици и град.

  Градинарски работи во текот на јуни

  • Продолжете да ги заштитувате доматите, краставиците, кромидот и зелката од пламеница и други болести.
  • Заштитете ги пиперките од бактериозна пегавост на листовите и плодовите, венење, пламеница, гниење на горниот дел од плодот и лисна вошка.
  • Заштитете ги лубениците од фузариозно венење, злобна болест по која лубеницата не се одгледува и до 10 години.
  • Исхрана на растенијата.
  • берба на зелка, кељ, карфиол, келераба, зелена салата, спанаќ, ротквица, млад кромид и рани моркови.
  • Подготовка на почва и сеење на ротквица, зелена салата, боранија, цвекло, магдонос, пашканат и праз.
  • Продолжете со меѓуредовно одгледување компири, пченка, соја, сончогледи.
  • Берба на млад грашок.
  • Се собираат млади компири.
  • Засадување зелка за зимска потрошувачка и др.
  Работа во градината
  Работа во градината во месец јуни

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img