Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
вторник, декември 7, 2021

More
  домаЛековита исхранаДомашно слатко од цели мандарини

  Домашно слатко од цели мандарини

  Слатко од цели мандарини – Сигурни сме дека во вашиот оставата, кујна секогаш ќе има место за неколку тегли од ова слатко, со божествен вкус и арома.

  Потребни состојки за слатко од цели мандарини

  • мандарини – 1, 5 кг, цели, мали
  • шеќер – 1, 1 кг, кристал
  • вода – 500 мл
  • каранфилче – 7 цветови
  • лимонтус – 1 лажиче

  Подготовка:

  Изберете мали мандарини. Бидејќи спаѓаат во трета класа, нивната кора не се третира со восок. Измијте ги мандарините. Ставете цели мандарини во лонец со дебело дно и прелијте ги со ладна вода. Варете ги на умерен оган. Оставете да зоврие и оставете да врие 2-3 минути после тоа.

  Истурете ја водата и веднаш ставете нова ладна вода. Повторно се ставаат на оган да зовријат, по 2-3 минути, водата се истура повторно и истата постапка се повторува по трет пат.

  Кога водата врие за последен пат, ги ставаме мандарините под млаз ладна вода. Ако мандарината е распукана, извадете ја. Извадете ги од водата и користете остар нож за да го отстраните местото каде што е рачката. Овој мал отвор е направен така што сирупот може да навлезе во внатрешноста за време на готвењето.

  Во лонеца, ставете вода според рецептот, шеќер, цимет и ставете ја на умерен оган. Растопете го шеќерот додека мешате. Ставете ги мандарините во сирупот да се готват на тивок оган околу еден час, час и половина. Кога ќе помине тоа време, тргнете ги од оган и оставете ги во сирупот 12-24 часа, првично кога се топли без, а подоцна со капак или памучна крпа.

  Следниот ден, варете на тивок оган додека не се згусне сирупот, околу 40-45 минути. Во последната минута или две, додадете лимонтус. Истурете го врелото слатко во суви и врели тегли со широк отвор.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Лесен начин да направите домашен млечен намаз
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Sinpeks
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...