Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро советиКако да одгледувате калинка во вашиот дом?

  Како да одгледувате калинка во вашиот дом?

  petel baner

  Со неколку практични совети, можете да дизајнирате ваш сопствен егзотичен агол што ќе го украси прекрасното растение од калинка и ќе уживате во неговите вкусни плодови.

  Како што истакнуваат многу експерти од областа на хортикултурата, ова растение воопшто не е тешко за одгледување.

  Дрвјата од калинка одгледувани на отворено можат да растат дури и повеќе од десет метри.

  Сепак, џуџест вид на ова егзотично овошје не достигнува ниту метар, и е идеално за одгледување во домот.

  Со само малку грижа при одгледувањето, можете сами да го одгледувате ова растение, што не само што ќе придонесе за интересен декор на вашиот дом, туку и ќе ви овозможи вкусно овошје.

  Може да одгледувате семе од калинка во саксија што ќе ја наполните со тресет и песок во сооднос 1:2. Со комбинирање на ова, ќе добиете квалитетна почва за вашето растение.

  Начин на одгледување

  На растението му треба многу светлина и препорачливо е да го поставите на место изложено на сонце, по можност во јужниот или источниот дел од куќата.

  Ако не можете да достигнете температура од околу 15 степени Целзиусови во близина на прозорецот, би било идеално да го заштитите вашето растение со транспарентна фолија за да создадете ефект на стаклена градина.

  Но, бидете внимателни и повремено отстранувајте ја фолијата секој ден барем накратко.

  Agrobot

  Калинката треба да се напои за да и се обезбеди доволно количество минерали. Сепак, обидете се да не претерувате, бидејќи премногу влага ќе ги уништи пупките.

  Ова егзотично растение понекогаш треба да се наѓубри. Измешајте три до четири капки ѓубриво во една четвртина од кофичка и наводнете го вашето дрво со овој раствор.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Избегнувајте да го чувате вашето растение на места каде што може да биде директно изложено на извор на топлина, особено ако станува збор за различни греалки затоа што можете да го исушите.

  Калинката ќе цвета по девет месеци, а по две до три години можете да ги очекувате првите плодови.

  калинка

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img