Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро советиКолку долго морковите можат да останат во земјата?

  Колку долго морковите можат да останат во земјата?

  petel baner

  Едно од најчестите прашања кога станува збор за морковите е колку долго може да останат во земја, односно дали ќе имаат подобар вкус ако се извадат од земја кога се помали?

  Општо, морковот може да се извади кога е доволно голем и сладок за да се јаде. Kолку долго може да се чува во земја зависи од сезоната кога се одгледува.

  Ако морковот се одгледува за летна жетва, треба да се отстрани кога ќе ја достигне оптималната големина. Во просек тоа е од 70 до 80 дена по садењето.

  agrounik

  Изложеноста на високи температури може да го направи морковот малку горчлив. Ако се појави многу топла сезона, треба да се извлечат од земјата за да не се добие таа горчина.

  Во постудените сезони, кога морковот се одгледува за есенска или зимска берба, може да се остави во земјата додека не бидете подготвени да ги користите. Исклучок од ова правило е кога морковот се одгледува во регион каде земјата замрзнува. Тогаш морковот треба да се извади пред првиот мраз, освен ако немате заштита од студ.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Морковот може да остане во земјата додека не замрзне земјата. Во потоплите региони, ова може да значи останување во земјата до есен, па дури и во зима.

  Само обрнете внимание на времето. Силниот дожд по сувиот период може да предизвика пукање на морковите, па затоа е најдобро да ги извадите пред да се случи тоа.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img