Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

22.8 C
Skopje
вторник, јули 27, 2021

More
  домаАгро ВестиАнкета во Британија за употреба на овошје и зеленчук

  Анкета во Британија за употреба на овошје и зеленчук

  Во студија која опфатила 1.000 деца на возраст од 6 до 11 години, многу деца не знаат од каде потекнува овошје и зеленчук. Некои деца не ги ни пробале!

  Стотици британски деца никогаш не јаделе јаболко или четвртина од испитаниците, а петтина никогаш не слушнале за банана. Една третина верува дека овошје и зеленчук едноставно доаѓа од супермаркетот. Додека пак, 11% од нив веруваат дека се произведуваат во фабрика.

  Други плодови за кои не слушнале:   јагоди (21 процент), лимони (27 проценти), додека 31 процент никогаш не јаделе портокали. Истрагата беше спроведена од технологијата за ладење “Beko” и “Harvest Frest Fridge”.

  Студијата откри дека 32% од децата сметаат дека овошјето и зеленчукот се од друга земја. Секое десетто верува дека ниту едно од нив не се одгледувало во Велика Британија.

  овошје и зеленчук

  Кога станува збор за зеленчук, многу деца не слушнале за:  слатка пченка (29 проценти), карфиол (33 проценти) и моркови (25 проценти).

  Некои никогаш не пробале брокула (36 проценти), грашок (34 проценти) и компири (29 проценти).

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber

  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...