Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро советиПриродни состојки за белење на забите

  Природни состојки за белење на забите

  petel baner

  Природни состојки за белење на забите – За убава насмевка и бели заби понекогаш треба многу малку, а тоа малку можете да го најдете во вашиот дом. Вашите кујнски ормани секако имаат некои природни белила кои ќе ви помогнат во таа мисија.

  agrounik

  Кокосово масло

  Покрај тоа што ќе ги направите вашите заби побели за неколку нијанси, редовната употреба на кокосово масло исто така ќе го зајакне вашиот глеѓ, што ретко може да го постигне секое белење на заби. Измешајте 2 лажички кокосово масло со 2 лажички сода бикарбона и ставете ја смесата во тегла. За вкус на нане, додадете неколку капки есенцијално масло од нане. Користете редовно, наместо да купувате паста за заби. Потсетуваме дека кокосовото масло е одлично и за некои типови кожа и коса, а поради неговата широка примена, сметаме дека е задолжителна опрема за секоја бања.

  белење на забите
  Кокосово масло

  Активен јаглен

  Медицинскиот јаглен е популарен избор за природно белење на забите пред се затоа што е погоден и за чувствителни заби и за непца. Тој е многу ефикасен во отстранување на дамките на забите на долгорочните пушачи. Поради благата абразивност, се препорачува да се четка што е можно поблаго за да не се оштети забната глеѓ случајно. Иако веројатно ќе ве згрози вашиот одраз во огледалото, верувајте ни, тоа функционира!

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Активен јаглен

  Куркума

  Куркумата се смета за најефикасна во отстранувањето на жолтите и кафеавите наслаги. Измешајте 4 лажички куркума со 2 лажички сода бикарбона и 2 лажички кокосово масло додека смесата не стане целосна текстура и редовно користете ја наместо паста за заби.

  Куркума, сода бикарбона и кокосово масло

  Сода бикарбона и лимон

  Држете мешавина од лажичка сода бикарбона и неколку капки лимон на забите една минута и потоа темелно исплакнете ја устата. Иако вкусот на сода бикарбона можеби не е најпријатен, нејзината ефикасност во белењето на забите е несомнена. Сепак, не треба да се занесете и користете ја смесата не повеќе од 3 пати месечно за да не ги оштетите забните наслаги.

  Сода бикарбона и лимон

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img