Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаситеЗошто е добро да се пие вода со ѓумбир и лимон?

  Зошто е добро да се пие вода со ѓумбир и лимон?

  petel baner

  Хидратацијата е исклучително важна за нашето здравје. Се препорачува да пиете минимум два литра вода на ден. Неодамна, научниците ги откриваат придобивките од рафинираната вода. Водата може да се збогати со свежа краставица, агруми, бобинки или ѓумбир. Водата со ѓумбир и лимон, покрај тоа што е многу вкусна, е и исклучително здрава и има многу придобивки.

  Како да ја подготвите?

  Водата со ѓумбир е исклучително лесна за правење. Времето на подготовка е многу кратко, само неколку минути.

  Исцедете сок од еден лимон. Ѓумбирот ситно изрендајте го. Една мала лажичка ќе биде доволна во квантитет.

  Во два литра вода додадете сок од лимон и рендан ѓумбир и измешајте сè добро.

  agrounik

  Водата можете да ја оставите во фрижидер неколку часа и да ја исцедите од трошките од ѓумбир, но тоа не е потребно.

  ѓумбир и лимон

  Кои се позитивните аспекти на конзумирање на овој напиток?

  Водата може да се збогати со разни овошја, зеленчук или зачини, а водата со лимон и ѓумбир е одличен избор за чистење на организмот од токсини.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тој е одличен сојузник во детоксикација на организмот. Стимулира губење на тежината затоа што го забрзува метаболизмот.

  Некои научници тврдат дека овој пијалок е навистина чудесен, бидејќи го нормализира крвниот притисок, го намалува холестеролот и може да помогне во подобрувањето на циркулацијата, но и да се изгради подобар имунолошки систем.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img