Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
вторник, декември 7, 2021

More
  домаЛековита исхранаЛикер од коприва и нане - Направете сами и уживајте

  Ликер од коприва и нане – Направете сами и уживајте

  Ликер од коприва и нане – копривата е едно од најлековитите растенија, чии листови, врвови и корења се едни од најчесто користените.

  Се користи за прочистување на крвта и зголемување на излачувањето на течности од организмот. Пронајде примена кај сите болести предизвикани од акумулација на токсини во организмот (егзема, главоболки, ревматизам, гихт, артритис). Копривата има корисен ефект врз разни видови болести кои се јавуваат како резултат на прекумерен стрес на црниот дроб, жолчката, слезината и бубрезите со токсични материи. Копривата спречува формирање песок во бубрезите и мочниот меур.

  Нането е едно од растенијата што секогаш треба да го имате дома, бидејќи добро ви доаѓа за разни заболувања. Содржи голема количина ментол, што го прави препознатлив по неговиот мирис меѓу илјадници растенија.

  Ментолот ги активира рецепторите чувствителни на студ во кожата и мукозните мембрани на ткивата, што предизвикува чувство на ладење, според кое ова растение е препознатливо. Ментолот е честа состојка во пастите за заби и вода. Тоа помага да се спречат заболувања на непцата и лош здив, а пиењето чај од нане генерално помага во одржување на оралното здравје.

  Ликер од коприва и нане

  Состојки:

  • 1 л гроздова ракија
  • 1 литар вода
  • 600 гр шеќер
  • 40 врвови свежа коприва
  • 5 листови нане

  Подготовка:

  Исецкајте ги врвовите од коприва и листовите од нане, ставете ги во стаклен сад и додадете ракија. Мацерирајте го 8 дена. Потоа подгответе сируп од шеќер и вода и додадете ја мацерираната содржина и оставете ја на темно место до вториот ден. Потоа исцедете додека не ја исчистите содржината.

  Префлете во шише и оставете да отстои најмалку една недела до употреба.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Како против отоци од убоди од оса, пчела и стршлен
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Грижа за посевите од зелка
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...