Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро советиКако против отоци од убоди од оса, пчела и стршлен

  Како против отоци од убоди од оса, пчела и стршлен

  petel baner

  Ако премногу се приближите до нивното гнездо или случајно ги згазите, оса, пчела или стршлен може да ве боцне. Како во тој случај да ги ублажите болните убоди од оса, пчела и стршлен?

  Тие ќе го сторат тоа само доколку се чувствуваат загрозено. И иако убоди од овие инсекти, освен во многу ретки случаи, не се опасни, кај некои луѓе самата средба со нив предизвикува паничен страв.

  Имено, луѓето кои се алергични на нивниот отров по убод, можат да паднат во анафилактичен шок, што дури може да резултира со смрт.

  Во секој случај, ако имате треска по убод, имате потешкотии со дишењето, чувствувате грчеви во мускулите и повраќате или чувствувате мачнина, веднаш посетете лекар.

  Ако сакате да го намалите ризикот од убоди од пчели, оси или стршлени воопшто, следете ги овие совети:

  • не се приближувајте до нивното гнездо
  • не одете боис по тревата во жешки денови
  • не носете облека со светла боја (ги привлекува)
  • не јадете сочно овошје во нивна близина

  Исто така, ако ви се приближи инсект, не оттурнувајте го и мавтајте со рацете. Ако сте потполно смирени, пчелата, оса или стршлен ќе си заминат сами по себе.

  убоди од оса

  Убод од пчела или оса

  Откако пчелата ве убоди, нејзиниот убод останува во кожата, што треба да се отстрани бидејќи постепено ослободува отров.

  Затоа, непријатност, болка, црвенило, чувство на печење и оток се појавуваат по убодот.

  Пчела и оса

  По убод од оса, убодот не останува во кожата, но може да убоди неколку пати.

  После тоа, се појавува остра болка, црвенило, оток, горење и чешање.

  Убод од стршлен 

  Стршленот е малку поголем од пчела или оса.

  Поради подолгиот и подебел убод, неговиот убод е многу поболен, иако ослободува помалку отров во раната отколку на пример, пчела.

  убоди од оса
  Стршлени

  Првиот чекор по убодот

  Првото нешто што треба да направите после убодот е да го изгребате убодот со ноктот, доколку тој ви останал во кожата.

  Ова ќе го намали ослободувањето на токсини во вашата кожа. Потоа исплакнете го прободеното место со малку сапун и вода.

  Ако имате коцки мраз во близина, ставете ги на местото на убодот за да се ослободите од непријатност и жештината и да го намалите самиот оток.

  Но, се разбира, постојат и некои други добри природни решенија кои ќе го забрзаат закрепнувањето од убод.

  Најдобри природни лекови за оток после убоди од оса, пчела или стршлен

  Етерично масло од лаванда, чајно дрво, камилица или босилек

  Етеричните масла од лаванда, камилица, босилек и чајно дрво се навистина одлични сојузници кои помагаат во ублажување на симптомите од убоди.

  Можете да ги примените директно на местото на пункција, на пр. масло од лаванда или камилица, но другите масла најдобро се мешаат претходно со малку базно масло (маслиново, кокосово, сончогледово).

  Ако користите газа над отокот, можете да капнувате од маслото директно на газата.

  Етерично масло од лаванда

  Мед

  Медот е одличен природен лек кој може да го забрза заздравувањето на раните и да го олесни чешањето и болката после убод.

  Едноставно нанесете мала количина мед на местото на оток, покријте со газа или завој (не штипнете го местото на убодот) и оставете го да делува околу еден час.

  Сода бикарбона

  Оваа популарна мулти практика во кујната може да ја ублажи болката, чешањето и отокот, кои се најчестите симптоми на убоди од оса или пчела.

  Измешајте малку  сода бикарбона  со вода за да добиете густа паста и нанесете ја на местото на убодот.

  Ставете газа или завој над неа и оставете го да стои најмалку 15 минути. Доколку е потребно, повторете ја постапката.

  Јаболков оцет

  Јаболковиот оцет содржи киселина што помага во ублажување на убодот и обезбедува чувство на олеснување (исцедениот лимон има слично дејство).

  Потопете газа или чиста крпа во оцет и нежно тријте го местото на пункција или лесно притиснете на местото на убодот.

  Лук или кромид

  Лукот е одличен природен лек кој ја ублажува болката после убод.

  Agrobot

  Исцедете едно чешне лук, така што ќе го ослободи сокот и нанесете го на местото на убодот.

  Наместо лук, можете да користите и кромид. Исечете го на половина и нежно притиснете ја внатрешноста на исечената половина на прободеното место.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Екстракт од масло од невен

  Нежниот цвет од невен содржи антиинфламаторни соединенија и ја смирува иритираната кожа склона кон иритации.

  Екстракт од масло од невен

  Нанесете мала количина екстракт од масло од невен на местото на убодот и вашата болка и оток ќе станат минато. Ова масло го забрзува заздравувањето на раните.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img