Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаситеМедот не случајно се нарекува храна на боговите, еве зошто

  Медот не случајно се нарекува храна на боговите, еве зошто

  petel baner

  Ако пчелите исчезнат, нашата цивилизација ќе исчезне четири години подоцна, изјави познатиот физичар Алберт Ајнштајн. Во однос на неговата хранливост медот е наречен храна на боговите, а еве и зошто.

  Интересни факти за медот

  1. Медот е единствената храна што се прави од инсекти, а ја јадат и инсекти и луѓе.

  2. Повеќето микроорганизми не растат во мед, па запечатениот мед не се расипува дури и по илјада години.

  3. Медот има 65 калории по порција од една лажица (15 ml).

  4. Производството на мед има долга и разновидна историја како античка активност. Во Валенсија, во пештерското сликарство од пред 8000 години е прикажано како луѓето се хранат со мед.

  5. Според легендата, пчелите потекнуваат од рајот затоа што се сметаат за „Божји помагачи“.

  6. Вистинскиот мед никогаш не може да се расипе. Медот е единствената храна што нема датум на истекување.

  7. Медот никогаш не треба да се зема со метална лажица затоа што ги губи сите свои вредни својства.

  8. Таа е најбезбедна храна затоа што најопасните бактерии не можат да преживеат во медот.

  9. Не постои нација, народ или племе во светот што нема легенда за хранливите или лековитите ефекти на пчелните производи.

  10. За да се произведе 1 кг мед, пчелите треба да внесат 3-4 кг нектар во кошницата. Од еден цвет, пчелата цица околу 0,02 мг нектар.

  11. Најмногу лековити својства на медот ќе добиете во организмот ако го растворите во топла течност и го пиете или го држите под јазикот неколку минути за оптимална апсорпција на лековитите материи.

  12. Пчелите имаат совршена меморија за времето и просторот и разликуваат повеќе од 130 различни мириси.

  храна на боговите

  13. Некои луѓе користат мешавина од еднакви количини цимет и мед за ублажување на егземата.

  14. Медот покажува позитивно влијание врз меморијата и здравјето на мозокот, особено кај жените во менопауза.

  15. Медот содржи витамини Ц, Д, Е, К, Б1, Б2, Б5, Б6, како и минерали железо, магнезиум, натриум, калиум, калциум, фосфор, цинк, јод, бакар, хром и селен.

  16. Кристализацијата на медот се одвива побрзо ако медот содржи повеќе гликоза од фруктозата или ако медот содржи повеќе од 20% вода.

  17. Против лош здив – Измешајте лажица мед со лажица цимет во прав во топла вода. Исплакнете ја устата со ова секое утро и здивот ќе биде свеж во текот на целиот ден.

  18. Потекло на зборот мед – се верува дека предметниот збор е од хебрејско потекло и значи – магичен.

  19. Порано, медот бил средство за плаќање.

  Agrobot

  20. Медните пијалоци се едни од најстарите алкохолни и безалкохолни пијалоци што ги консумира човекот. Тие биле направени со додавање на мед, прополис и лековити билки.

  21. Во Германија, медот се користел како засладувач на пивото во 11 век.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  22. Лажица мед пред спиење помага да се намалат вишокот килограми.

  23. Замрзнува на -17 °С. Тогаш обемот на мед се намалува за 10%.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img