Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
вторник, јули 27, 2021

More
  домаАгро ВестиМенито на луѓето кои живеат повеќе од 100 години

  Менито на луѓето кои живеат повеќе од 100 години

  На крајниот север од Пакистан, во планинската долина Хунза, лоцирана во регионот Гилгит-Балтистан, луѓето живеат до 120, 130 години. Некои од нив го прославија и својот 145-ти роденден пред да заминат од овој свет. Менито на луѓето кое ја вклучува нивната исхрана е една од тајните за нивната долговечност.

  Точниот број на години е тешко да се утврди. Хунзите немаат извод од матичната книга на родените или докази за да ја поддржат нивната виталност.

  Во остатокот од Пакистан, очекуваното траење на животот е 67 години. Но, на покривот на светот, во изолираните пустини на Хималаите, владеат сосема различни закони за живот и смрт.

  Истражувачите забележале дека жените можат да забременат многу доцна, во шеесеттите и подоцна. Исто така се верува дека не страдаат од рак. Научниците бараат објаснување за природата и храната.

  Хунзите пијат вода од глечерите, сами одгледуваат храна и бидејќи се отсечени од околните градови, тие не јадат ништо преработено. Кајсиите често се наоѓаат на нивното мени, а за време на постот со денови, па дури и месеци, тие не јадат ништо друго освен свеж сок и семе од тоа суперздраво овошје.

  Месото не е на менито секој ден, во него доминираат житарки и зеленчук.

  Менито на луѓето

  Нивното потекло е обвиткано со мистерија. Патиштата се полесни од сите соседни народи, а нивниот јазик (Бурушаски) е повеќе сличен на баскискиот отколку на кој било друг што ги опкружува. Се шпекулира дека тие се потомци на војниците на Александар Македонски кои не можеле да го следат, па решиле да останат на Хималаите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber

  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...