Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ВестиСело Наколец секоја чест

  Село Наколец секоја чест

  petel baner

  Село Наколец секоја чест на жителите од ова Село.

  Македонци и Албанци собраа 80.000 долари да си изградат – стадион во Преспа!

  Малкумина во државата чуле за селото Наколец, место со едвај 260 жители во општина Ресен, кое се наоѓа на само пет километри од македонско-грчката граница, но тоа наскоро ќе се смени, откако спортските вљубеници од него се пред самата целна линија за да си го исполнат сонот – да изградат стадион и рекреативен центар за тие што сè уште живеат во него.

  agrounik

  Причина што приказната за Наколец е единствена и неповторлива е што спортскиот објект нема да им го изгради локалната ниту централната власт, туку тие самите со собирање пари преку платформата GOFUNDME.

  Село Наколец секоја чест

  Љубовта, пред сè кон фудбалот, придонесе да се занемари нацијата и верата, да се застане сложно кон целиот прокт, за кој сложно работат Македонци, Албанци, Турци, Роми и останати националности кои може да се најдат во овој преспански крај. Пари уплатуваа и непознати страци од „белиот свет“, кои го препознаа големото срце на наколичани и нивната огромна љубов кон спортот, но и кон своето село.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Село Наколец секоја чест 1
  Село Наколец секоја чест

  Тие досега имаат собрано нешто повеќе од 80.000 долари, што е многу блиску до зацртаната цел од 100.000 долари, колку што сметаат дека ќе им биде потребно да го остварат својот сон. Идејниот проект е веќе направен и тој изгледа прекрасно, бидејќи покрај модерниот фудбалски стадион ќе има и игралишта за кошарка, одбојка, но и рекреативен центар со маси за пинг-понг, билијард, како и детско игралиште.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img