Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро советиВалипини: вкопан пластеник за одгледување зеленчук во зима

  Валипини: вкопан пластеник за одгледување зеленчук во зима

  petel baner

  Валипини е вид на пластеник вкопан во земја. Mодерните оранжерии, се скапи, комплицирани и бараат постојани инвестиции. Овие се поевтини и заштедуваат пари со текот на времето, бидејќи никогаш не мора да се загреваат.

  Валипини е вкопан пластеник, а самиот збор преведен значи место кое е топло.

  Многу одгледувачи на зеленчук и одгледувачи на растенија ширум светот кои го направија се пријатно изненадени. Тие се потопли отколку што очекуваа, нивниот простор е пријатен и зачудувачки ефикасен. Исто така, нешто што тие не го очекуваа до тој степен од подземниот простор е количината на топлина и светлина.

  Како изгледа валипини

  Со цел да функционираат на најдобар начин, потребно е да се следат неколку основни правила при градење. На крајот на краиштата, целта е максимизирање на топлината и ефикасноста.

  Избор на место

  Првата и најважна работа е да се избере најсончевото место свртено кон југ. Валипините ќе имаат можност да ја апсорбираат зимската сончева светлина во текот на целиот ден. Во никој случај не треба да изберете локација во близина на високи дрвја и грмушки. Колку повеќе директна сончева светлина собира валипини, толку потопол ќе биде неговиот ентериер.

  Подземни води

  Важно е да проверите дали има подземна вода на местото каде што сакате да копате валипини, бидејќи оштетувањето од водата може да биде фатално.

  Длабочина, внатрешност

  Според луѓето кои имаат валипини, длабочината во земјата треба да биде 2 – 2,5 метри. Ако се закопа премногу плитко, постои можност за оштетување на растенијата од мразот. Плитки валипини исто така можат да ја пропуштат природната топлина што се наоѓа во почвата. Подлабокото копање дава изолација, топлина и заштита.

  Agrobot

  Обично се прави како правоаголна конструкција со покрив под агол, така што може да „фати“ што е можно повеќе сончева светлина. Практично, едниот ѕид е изграден повисоко од другиот, а „покривот“ е направен од греди и покриен со фолија или некој друг материјал што ја пренесува добро светлината.

  Затворената област за одгледување е изградена од тенок слој чакал, кој е покриен со слој почва, а растенијата се засадени на подигнати гредички.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Валипини

  Заштита од дожд

  Одводниците треба да се прават околу периметарот на валипините, така што водата не тече внатре. Внатрешните одводи се исто така корисни, така што, при наводнување, вишокот вода се исцедува надвор, наместо да се акумулира во барички во пластеникот.

  Според многу наводи, валипини ги менува правилата на игра на производство на зеленчук во пластеници, бидејќи значително ги намалува трошоците со текот на годините, особено за оние кои живеат во области со студени и непредвидливи зими.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img