Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

6.8 C
Skopje
четврток, октомври 21, 2021

More
  домаАгро ВестиГерманија забрани пластика за една употреба

  Германија забрани пластика за една употреба

  Германија забрани продажба на пластични производи за еднократна употреба. Со ова се спроведува европската директива насочена кон заштита на океаните од загадување.

  Новиот закон, донесен во септември минатата година, забранува, меѓу другото, пластични стапчиња за уши, прибор за јадење, чинии, сламки, лажици и чаши.

  Германија забрани

  Исто така, забрането е и пакување од полистирен што се користи за пакување храна.

  Германскиот закон ја спроведува европската директива донесена во 2018 година, по неколкумесечни преговори меѓу членките на ЕУ. Со неа Германија забрани неколку различни категории пластика.

  Според Европската комисија, производите насочени кон директивата претставуваат 70% од ѓубрето што завршува во океаните и на плажите.

  Продажбата на постојните залихи треба да остане дозволена и по 2021 година.

  Германија забрани

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber

  spot_img
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...