Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

6.8 C
Skopje
четврток, октомври 21, 2021

More
  домаЛековита исхранаНе фрлајте лубеница која не е слатка, направете сок

  Не фрлајте лубеница која не е слатка, направете сок

  Купивте лубеница и сфативте дека не е слатка и дека е без вкус. Не ја јадете на сила, но не фрлајте лубеница која не е убава. Можете да направите одличен освежителен сок со убава боја и егзотичен изглед.

  Сè што ви треба од состојките е лубеница, и додадете шеќер и лимон по вкус.

  Исечете ја лубеницата на парчиња, извадете ги поголемите семки, исечете ги на коцки и испасирајте ги во блендер. Процедете сè низ цедалка и исцедете го целиот сок. Отфрлете го исцедениот вишок. Лубеницата е водена и има многу сок. Додадете го шеќерот, постепено мешајќи, и исцедете го лимонот. Колку шеќер и колку сок од лимон, утврдете сами по вкус.

  Оставете во фрижидер да се олади и сервирајте со или без мраз.

  Лубеницата е богата со електролити и вода, има многу малку калории (30 калории на 100 g) затоа е одлична за диета. Совршено го чисти организмот и исфрла токсини. Богато е со фитонутриенти и антиоксиданти кои го зачувуваат здравјето.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...