Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаАгро советиСедум намирници кои штитат од штетно УВ зрачење

  Седум намирници кои штитат од штетно УВ зрачење

  petel baner

  Во текот на летните месеци, вашата исхрана треба да се прилагоди на потопла температура на која сте изложени. Исхраната треба да му помогне на телото да се заштити од штетното УВ зрачење.

  Треба да ги имате следните седум намирници на вашата трпеза што е можно почесто:

  • Риба
  • Црвено овошје и зеленчук
  • Листен зелен зеленчук
  • Маслиново масло
  • Овошје богато со витамин Ц.
  • Зелен чај
  • Темно чоколадо
  УВ зрачење

  Секако, ако го јадете сето ова секој ден, сепак против УВ зрачење ви треба дополнителна заштита со крема за сончање. Доколку преферирате природно, тогаш одлучете се за природни креми за сончање и побрзо сончање на кожата. Но, конзумирањето на овие намирници му помага на организмот да се заштити природно и да биде поздраво во летните месеци.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img