Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

6.8 C
Skopje
четврток, октомври 21, 2021

More
  домаАгро советиКако да знаете дали месото што го купувате е свежо

  Како да знаете дали месото што го купувате е свежо

  Бојата, количината на вода и белите линии откриваат колку месото стоело на полиците и дали е безбедно да се подготви. Избегнувајте јадења без вкус или труење со храна во само неколку чекори.

  Месото пристигнува во продавниците во различни форми и не е секогаш лесно да се препознае кое е свежо и квалитетно, особено ако е мелено. Најдобро би било да купите домашно, но тоа не е секогаш можно. Добро е да се даде предност на производи од регионот кои поминале пократок пат до продавницата, но покрај информациите за пакувањето, треба да обрнете внимание и на изгледот на месото.

  Иако многу луѓе сметаат дека е нездраво, маснотиите му даваат многу вкус на месото. Квалитетното месо треба да има малку интрамускулна маснотија, а тоа може да се види на белите линии кои личат на вени со кои месото е прошарано.

  Покрај тоа, ако е купено спакувано месо, во него не смее да има вода. Погледнете го добро пред да го ставите во кошот, не ви требаат повеќе од пет секунди за тоа.

  Ако месото лежи во крвава вода, тоа значи дека е старо.

  Идеалната боја зависи од месото за кое станува збор. Телешкото треба да биде светло, но не и бело, исто како и живината. Говедското месо треба да биде средно црвено, но не премногу темно. Свинското месо е идеално бледо розово. Треба да се избегнуваат сите сивкави нијанси на месо.

  месото

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Медицински својства на пченкарна свила
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Смути со диња за топлите летни денови
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...