Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

More
  домаАгро советиЛубеницата е здрава, но не треба да се претерува

  Лубеницата е здрава, но не треба да се претерува

  petel baner

  Сè е здраво, но умерено – „Тие мислат дека лубеницата, јаболкото и бобинките се само вода со „ витамини “. Во меѓувреме, тие добиваат значителен број килограми на таквата „вода“. Во која мера лубеницата е здрава при тоа да не претераме?

  Имам пациенти кои се здебелиле додека јаделе само лубеница.

  Треба да знаете една работа: плодот е полн со фруктоза. Вишокот на фруктоза, особено на празен стомак, ќе доведе до масна дегенерација на црниот дроб. Исто така, фруктозата придонесува за развој на дебелина, предизвикува имунитет на хормонот на масното ткиво лептин и хормонот инсулин на панкреасот. Ова, пак, доведува до постојано зголемување на апетитот.

  Тоа е магичен круг “, рече Зухра Павлова, ендокринолог од универзитетската болница во Москва.

  Едно парче лубеница обезбедува дури 25% од дневните потреби на витамин Ц. Витаминот Ц е важен за здрави заби и непца. Помага при апсорпција на железо, во одржување на здравјето на сврзното ткиво на кожата, имунолошки функции и заздравување на раните.

  Овој витамин содржи и антиоксиданти. Спречува оштетување на клетките преку неутрализирање на слободните радикали – молекули за кои се верува дека се поврзани со стареење и појава на одредени болести.

  Постојат растечки докази дека луѓето кои јадат доволно овошје и зеленчук за да ги задоволат своите дневни потреби за витамин Ц имаат постабилен крвен притисок отколку оние кои не јадат доволно важна храна.

  Изградете имунолошки систем

  Лубеницата има многу витамин А. Тој игра важна улога за здравјето на очите, растот на коските, репродукцијата и поделбата на клетките.

  Витаминот А е од витално значење за многу други функции, вклучително и регулирање на имунолошкиот систем и производство на лимфоцити. Едно парче обезбедува 30% од дневните потреби.

  agrounik
  Лубеницата е здрава

  Можете да изгубите тежина на здрав начин

  Бидејќи во многу земји повеќе од 60% од возрасните се со прекумерна тежина или дебели, ризикот од хронични болести се зголемува. Ако сакате да ги намалите факторите на ризик, имајте на ум дека едно парче лубеница има само четириесет калории.

  Вкусниот зеленчук е малку калоричен, но изобилува со хранливи материи.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Го зачувува здравјето на срцето

  Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат најмалку три порции овошје и зеленчук на ден се помалку изложени на ризик од смрт од мозочен удар, срцеви заболувања и други причини за срцето отколку луѓето кои јадат само една порција на ден.

  Бидејќи лубеницата е здрава и многу хранлива и не го оптеретува телото со маснотии, грицкајте ја наместо чоколадо и солени закуски.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img