Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.5 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро советиЗошто медот се кристализира?

  Зошто медот се кристализира?

  petel baner

  Зошто медот се кристализира? Тоа е природен процес кој не го нарушува квалитетот или вкусот на медот.

  Забележавте дека течниот, мазен мед во теглите понекогаш се згрутчува или дури и се стврднува. Ако тоа се случи, знајте дека нема причина за паника. Тоа не значи дека медот се расипал, туку само се искристализирал. Ова е сосема нормален феномен, што не ја нарушува оригиналната арома, сладост или лековит потенцијал на медот.

  Покрај тоа, зашеќерениот мед обично е доказ дека оваа храна е со висок квалитет, органски и не претрпел процес на обработка. Во оваа форма, медот може да се користи и за засладување на чај, кафе и млеко. Треба да се внимава на дозата, така што пијалоците не се премногу слатки.

  Оние на кои им е тешко да се справат со стврднатиот мед, можат да го вратат во првобитната состојба со загревање.

  agrounik

  Температурата како активатор на кристализирањето

  Дали и во колкава мера кристализира медот, тоа главно зависи од одредени хемиски и физички својства на ова природно слатко. Медот од кошницата, кој е мазен и течен во текстура, е комбинација на помал дел од вода и два вида шеќер, претежно глукоза и фруктоза, со додавање на некои други честички.

  Медот може да остане во оваа агрегатна состојба некое време. Но, може да се промени поради одредени надворешни влијанија, главно температурни. Дури и ако теглата со мед е соодветно затворена, складирањето е во фрижидер наместо на собна температура – или со складирање на мед на амбиентална температура помеѓу 10 и 20ºC обично делува како активатор за кристализација.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Под овие околности, индивидуалните молекули на гликоза во медот почнуваат да се врзуваат за помали честички и формираат кристални структури. Во меѓувреме, како што напредува овој процес, кристалите се лепат заедно, а медот се кристализира. Она што е важно да се каже е дека органските, сирови, необработени сорти на мед се повеќе склони кон зашеќерување. Токму затоа што содржат повеќе честички како што се полен, восок и прополис, кои обично се делумно или целосно отстранети во процесот на пастеризација. Затоа шансите рафинираните медови да кристализираат се многу помали.

  Сепак, овие сорти имаат помала хранлива вредност од органските. Загревањето ги оштетува важните ензими и го намалува нутритивното богатство на овој пчелин производ.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img