Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаситеНамаз од цвекло за здравје на вашиот црн дроб

  Намаз од цвекло за здравје на вашиот црн дроб

  petel baner

  Цвеклото е зеленчук полн со хранливи својства, полн со антиоксидантни влакна и супстанции кои го поддржуваат здравјето на црниот дроб, а познат е и по подобрувањето на процесот на детоксикација. Во продолжение намаз од цвекло.

  Намаз од цвекло можеби не звучи премногу вкусно, но едноставно треба да го пробате, ако не поради вкусот, тогаш заради сите лековити својства што ги носи. Цвеклото е познато и по своите поволни ефекти врз срцето, крвотокот, црниот дроб и како природен лек кој штити од рак.

  Agrobot
  Потребни состојки:

  – 2 цвекла со средна големина или 3 помали
  – 1 конзерва леблебија
  – Сок од 1 ½ лимон
  – 5 чешниња лук
  – ½ лажичка сол
  . ¼ чаша маслиново масло
  . ¼ чаша вода


  Ставете го цвеклото во лонец со вода и варете додека не омекне, околу 40 минути. Откако ќе се свари, измијте го цвеклото под млаз ладна вода, излупете го и исечете го на поголеми парчиња. Ставете ги сите состојки во блендер, вклучете го и оставете го да се претвори во кремаст намаз.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Послужете со крекери од ориз или свеж леб.

  Намаз од цвекло

  На здравје!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img