Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро советиКопар - помалку познат природен антибиотик

  Копар – помалку познат природен антибиотик

  petel baner

  Дали обично додавате копар или зачин во садовите заради неговата убава арома или кога сакате да го ублажите варењето на храната? Но, ова растение е далеку повеќе од само зачин.

  Античките народи исто така го знаеле тоа, како античките Египќани, Грци и Римјани, за кои копарот не бил само зачин и симбол на богатството, туку и лек.

  Со илјадници години, овој зачин се користи подеднакво и за кулинарски и за медицински цели. Неговите листови, семиња и есенцијално масло носат бројни придобивки за физичкото и менталното здравје.

  Многумина не знаат, на пример, дека копарот е моќен природен антибиотик, кој се бори против опасните бактерии, габи и мувла. Бројни неодамнешни студии го покажаа ова.

  Познато е дека, исто како и анасон, копарот ја ублажува надуеноста и гасовите и го зајакнува имунитетот. Покрај тоа, често се користи за да помогне за грчеви кај деца.

  Овој зачин содржи и значителни количини на витамини А и Ц, фолати, железо, калциум и манган.

  Неговите лековити својства најмногу се должат на монотерпени, како карвон и лимонен, проследени со минерали и аминокиселини и флавоноиди, како што се каемферол и виценин.

  Ефективен природен антибиотик

  Спроведени се голем број студии за антимикробно дејство на копарот.

  Се покажа дека делува против отпорната бактерија Staphyloccocus aureus и го потиснува растот на патогени микроорганизми кои предизвикуваат тешки болести на пченицата и јачменот.

  Во 2009 година, откриени се дека екстрактите од копар дејствуваат против скоро сите видови бактерии освен Klebsiella pneumoniae и еден вид Pseudomans aeruginosa.

  Како дел од студија од 2005 година, три супстанции биле изолирани од копарот кои покажале силни ефекти против брзорастечките микобактерии.

  Есенцијалните масла од ова растение содржат монотерпени и имаат силно антибиотско дејство. Тие работат со потенцирање на ефектот на антибиотичката супстанција нитрофурантоин во борбата против ентеробактерии, како што се E. coli и салмонела.

  Некои студии исто така покажаа дека екстрактите од копар добро дејствуваат и против габите, како што е Кандида албиканс, што предизвикува непријатна кандида и габичната мувла Aspergillus niger (вдишување на неговите спори создава аспергилоза).

  Копар

  Други придобивки од копар

  Ги смирува дигестивните проблеми и го зголемува нивото на енергија

  Копарот веќе долго време се користи за смирување на дигестивните проблеми – надуеност, икање и грчеви кај деца и дијареја.

  Тој е вистински природен карминатив, што значи дека го намалува формирањето гасови во цревата.

  Благодарение на масните киселини, копарот е исто така одличен извор на енергија.

  Дејствува како природен освежувач на здивот

  Оваа билка помага во ублажување на проблемите со лош здив.

  Таткото на медицината, Хипократ, користел копар во своите рецепти за чистење на усната шуплина.

  Има моќно антиоксидативно дејство

  Копарот содржи монотерпени, кои го активираат ензимот глутатион-С-трансфераза.

  Овој ензим помага антиоксидантната молекула глутатион да се поврзе со оксидираната молекула, што инаку доведува до оштетување на клетките.

  Исто така, благодарение на есенцијалните масла, кои неутрализираат одредени видови канцерогени, на копарот му се припишуваат антиканцерогени својства.

  Помага при сузбивање на грчеви при менструацијата

  Покрај тоа што помага при варење, копарот делува и како спазмолитик, па затоа може да биде одличен избор доколку страдате од грчеви во менструацијата.

  Користејќи го, ќе се ослободите од овој проблем што мачи многу жени.

  Придонесува за здравјето на коските

  Копарот се смета за многу добар извор на калциум, па затоа е одличен додаток во исхраната за сите оние кои сакаат да спречат пропаѓање на коските, остеопороза и ревматоиден артритис.

  Помага при несоница

  Флавоноидите присутни во копар активираат лачење на ензими и хормони кои имаат смирувачки ефект.

  Благодарение на ова, копарот може да биде вашиот природен сојузник ако имате проблеми со слаб сон и често будење ноќе.

  Копар денес се користи како природен лек за овие болести:

  Гастроинтестинални заболувања, заболување на бубрезите, заболување на црниот дроб и жолчното ќесе, губење на апетит, настинка и кашлица, бронхитис,
  лош здив, депресија, заразни болести, хемороиди и менструални грчеви, чиреви на гениталиите, несоница и други нарушувања на спиењето.

  Медицинска примена

  Можете да збогатите разни јадења со сецкан свеж копар, од супи и чорби, до салати и преливи за салати, сè до печен зеленчук. Можете да додадете ароматични семиња на кисели краставички.

  Можете исто така да направите медицински чај од листови копар (свежи или суви) и семиња.

  Благодарение на неговото антимикробно дејство, конзумирањето копра, без разлика дали ќе го додадете свеж на оброците или ќе направите чај од листовите или семето, ќе го намали нивото на бактерии и ќе ги ублажи инфекциите не само во усната шуплина, туку и во внатрешните органи.

  Agrobot

  Чај кој помага при настинки, грип, варење, нервоза и несоница:

  Ставете 2 лажички сецкани листови или 4 лажички семе во 2,5 дл врела вода.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Покријте и оставете да отстои 15-20 минути. Пијте го чајот незасладен.

  За побрзо заздравување на раните и ублажување на инфекциите на кожата, можете да нанесете и малку есенцијално масло, по можност разредено со некое базно масло.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img