Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

0.8 C
Skopje
среда, јануари 19, 2022

More
  домаЛековита исхранаЖелатин и мед - комбинација за болни зглобови

  Желатин и мед – комбинација за болни зглобови

  Желатин и мед – Кога ќе се смени времето, можеби ќе ви треба ваков производ. Многумина сметаат дека е добитна комбинација за да помогне за болки во зглобовите.

  Желатин и мед

  Производот создаден со процесирање на говедско месо, ‘рскавица и тетива содржи колаген – најважниот протеин во човечкото тело. Важен за состојбата на кожата, коските, ноктите и косата. Покрај тоа, желатинот содржи многу важни аминокиселини – хидроксипролин и пролин. Овие аминокиселини влијаат и на структурата на коските, зглобовите и тетивите, како и на мускулите и сврзните ткива.

  Поради сите овие корисни својства, говедскиот желатин е на самиот врв на листата на природни лекови за закрепнување на зглобовите. Покажа голема ефикасност во закрепнувањето на оштетените зглобови на колкот, коленото, рамото, ‘рбетот, како и’ рскавицата.

  Желатин и мед

  Рецепт:

  Истурете 2 лажички желатин со 1,5 дл ладна вода и оставете го преку ноќ, додадете малку мед и сок од лимон наутро и јадете. Повторувајте го тоа еден месец, а потоа направете пауза од два месеци.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Ликер од портокал и кафе
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Како правилно се пие зелен чај?
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...