Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
четврток, септември 23, 2021

More
  домаАгро ВестиВо САД, за незаконска сеча можете до година затвор

  Во САД, за незаконска сеча можете до година затвор

  Американец беше осуден на една година затвор за незаконска сеча и кражба на стари дабови. Тие датирале уште од битките на Граѓанската војна (1861-1865) во близина на границата Џорџија-Тенеси.

  Чувар во Националниот воен парк Чикамога-Чатанога во Форт Оглторп, Џорџија, пријавил исчезнати дрвја во септември.

  Стражарот „забележал нелегален пат“ и докази за влечење дрвја од шумата до паркингот. Пронашол трупци на десетина исечени дрвја, вклучително и неколку стари дабови.

  Биле поставени камери и неколку дена подоцна снимиле човек како доаѓа по дрвјата. Потоа се распрашувал меѓу жителите во областа и пиланата во Алабама, специјализирана за дабови дрва. Истѕрагата довела до извесен Џејмс Дарен Скот.

  53-годишникот бил обвинет за незаконска сеча и кражба само по шестмесечна истрага. Бил уапсен и прифатил договор за признавање на вина со казна од 11 месеци и 29 дена затвор.

  Специјалист воа Министерството за внатрешни работи на САД ја проценил штетата на паркот на околу 60 000 американски долари. Но, надлежните од паркот рекле дека исечените дрвја стари повеќе од 100 години се непроценливи.

  незаконска сеча

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Веле Солески од Бучин Крушево
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Ликер од портокал и кафе
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...