Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаситеДали знаевте дека маслинов лист крие лековити својства?

  Дали знаевте дека маслинов лист крие лековити својства?

  petel baner

  Дали знаевте дека маслинов лист крие многу лековити својства? Олеуропеин е најактивното соединение во маслиновите листови кое има терапевтски ефект.

  Иако денес најпопуларниот плод на ова дрво е самата маслинка, многумина не знаат дека маслиновото дрво има исклучително лековити листови кои кријат многу лековити својства, а најважното соединение во маслиновиот лист е олеуропеин, кој има исклучително силни антибактериски својства.

  Маслиновиот лист го подобрува здравјето кај голем број болести предизвикани од микроби. Помага и при грип, менингитис, хепатит Б, пневмонија, гонореја и херпес.

  agrounik

  Исто така, помага при хируршки и инфекции на уринарниот тракт. Маслиновите листови спречуваат инфекции предизвикани од дејството на габите. Употребата на чај од маслиноиот лист може да помогне во лекувањето на овие болести: пневмонија, гонореја, туберкулоза, грип, менингитис, хепатит Б, херпес, хроничен замор, атеросклероза, менингитис, ботулизам, маларија, чиреви на желудник, дифтерија и инфекции на уринарниот тракт.

  Потрошувачката на маслинови листови помага да се врати целокупниот имунитет, но исто така служи и за враќање на енергијата во измачениот организам, на пример по хемотерапија. Маслиновите листови се исклучително лековити затоа што имаат антивирусно, антипаразитарно, антибактериско и антифунгално дејство преку кое е можно целосно да се надминат голем број на болести.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Рецепт за чај од маслинов лист

  За чаша чај, потребни се 15-20 суви листови од маслинка. Ставете ги листовите во зовриена вода и варете ги уште 2-3 минути. Оставете ги листовите потоа во вода уште 10 минути и извадете ги. Може да го пиете ладен и топол со мед, лимон или без ништо. Чајот треба да се пие секој ден за да почувствувате подобрувања за разни заболувања.

  маслинов лист

  Препорачливо е да се пие чај превентивно со цел да се спречат овие болести. Листовите најдобро е да се берат на пролет кога се млади, се мијат и се сушат на воздух. Се ​​чуваат во затворен сад заштитен од сончева светлина.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img