Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More

  Боров мед

  petel baner

  Боров мед – рецепти и како се користи.

  Боровиот мед е одамна познат во народот како одличен лек и превентива за заболувања на дишните патишта, градите, разни кашлици и слично.

  Бидејќи се повеќе ги забораваме овие одлични начини на лекување и се повеќе трчаме по хемија во аптеките се решивме да објавуваме вакви рецепти.

  Боров мед – како се прави.

  1 кг обичен шеќер ама подобро би било да го направите со 1 кг мед.

  Овој рецепт некој го прави и со еден литар ракија.

  400 грама млади фиданки само врвовите од бел бор (потрудете се да ги наберете од повисоко и еколошко чисто место)

  Фиданките се мијат и се сушат на крпа.

  Во поголема стаклена тегла ставете ги врвовите од бел бор и додадете го шеќерот или медот.

  Теглата протресувајте ја од време на време без да ја отварате.

  Теглата поставете ја на сончево место и почекајте околу 3 до 4 месеци. Доколку теглата ја оставите на сонце овој сируп ќе биде готов и за 40 дена.

  Смесата се процедува низ газа во нова стаклена тегла.

  agrounik

  Се користи по потреба, по една супена лажица 2-3 пати дневно.

  Превентивно: 1 лажица дневно, најдобро пред оброк или помеѓу оброци.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Се употребува при кашлица и густ секрет. На деца се дава исклучиво по консултација на лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img