Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиЕколошка пролет во Босилово

  Еколошка пролет во Босилово

  petel baner

  Еколошка пролет во Босилово одлична еколошка кампања.

  Општина Босилово денеска започна со реализација на  една креативна и интересна кампања насловена како „Еколошка пролет во Босилово!“ 

  Кампањата ќе се реализира во наредните два месеци и ќе опфати повеќе активности и настани.

  Она што посебно е интересно е тоа што Општина Босилово денес ќе врши дистрибуција на овошни садници во замена за пластични шишиња.

  „Акцијата ќе се одвива од порта на порта. Ќе го посетиме секој дом и на секој граѓанин ќе му биде понудена можност за замена на пластични садови (ПЕТ пластика) со овошни садници.

  agrounik

  Целта е да ја намалиме количината на пластичен отпад во општината, но во исто време да испратиме порака до граѓаните дека пластиката има употребна вредност. 

  Пластиката треба да се селектира и да се депонира односно транспортира на соодветно место“ – истакна Ристо Манчев, градоначалник на општина Босилово.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Одлична еколошка кампања ем се трга пластиката ем се садат нови дрвца. Ја поздравуваме оваа акција и апелираме и другите градоначалници слободно нека препишуваат 🙂

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img