Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаХраната како лекБел грав без зејтин

  Бел грав без зејтин

  petel baner

  Бел грав без зејтин или ептен посно гравче.

  Бидејќи е време на пост а и зејтинот богами посакпе еве еден рецепт за посно гравче без зејтин.

  Потребни состојки

  300 грама бел грав

  1 прачка праз

  1 морков

  1 средна главица кромид

  1 везена пиперка

  1 ловоров лист

  3 чешлиња лук

  сол и бибер по желба.

  Гравот се кисне преку ноќ да омекне. Следниот ден се вари во 2 води кои се истураат и се вари финално со содатоците во 3 та вода.

  Agrobot

  Во 3 та вода се додава ситно сецканиот зеленчук а лукот се става на крај.

  Овој рецепт за посно гравче без масло ем е здрав ем богами јако се грми од него 🙂

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Поздрав и нека е на здравје.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img