Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро ВестиПреполовена сеидбата во Украина

  Преполовена сеидбата во Украина

  petel baner

  Половина од увозот на пченица во Африка доаѓа од Украина и Русија, која е исто така главен извозник на ѓубрива. Дејвид Бисли, извршен директор на WFP, предупредува дека преполовувањето на сеидбата во Украина ќе доведе до политички хаос и невидена миграциска криза.

  Јужните региони на Украина, Одеса и Миколаев беа првите кои ја започнаа кампањата за пролетна сеидба, објави Министерството за аграрна политика и храна оваа недела. 

  „ До 22 март, 30 илјади хектари пролетен јачмен се посеани од планираните 750 илјади хектари. Земјоделците од регионот на Миколаев продолжуваат да применуваат ѓубрива за зимските култури. Тие, исто така, почнаа да сеат грашок “, велат тие. Таму земјоделците имаат 70 отсто од потребната количина семиња. Во Одеса 80 отсто семиња, 62 отсто производи за заштита на растенијата и 46 отсто од потребното гориво.

  Засега се работи на два отсто од територијата на Украина, бидејќи времето стана поповолно, пишува apk-inform . Земјоделците се доста добро подготвени за теренска работа, изјави заменик-министерот за земјоделска политика и храна на Украина Тарас Висоцки. Тој додава дека и оние низ земјата чија територија не е зафатена од војната се исто така подготвени. 

  „ Украина има околу 30 милиони хектари обработливо земјиште. Некои од нив се минирани . Сепак, оваа област не е критична за кампањата за сеидба и за обезбедување прехранбена безбедност на Украина и земјите зависни од увозот “, заклучи тој. 

  Сушата може да влијае на сеидбата

  Иако оваа вест изгледа оптимистичка, изјавата на министерот за аграрна политика и храна Роман Лешченко за Ројтерс воопшто не е утешна. Имено, тој вели дека површината под пролетни култури во таа земја би можела да биде повеќе од преполовена. На пример минатогодишните 15 се сега преполовени на околу седум милиони хектари. На пример, очекува до 3,3 мил. ха пченка во однос на 5,4 мил. ха во 2021 година. 

  Министерството ги повика земјоделците да сеат повеќе пролетна пченица, јачмен, хељда, овес и просо. Тој не даде прогноза за овие култури, но рече дека прекумерното суво време може да влијае на сеидбата.

  Кога станува збор за зимската пченица, таа е засеана на 6,5 милиони хектари. Но, можно е да се ожнеат само со околу 4 милиони хектари поради војната што се случува во многу региони. 

  Се очекува и половина од површината под сончоглед , според која Украина е најголема во светот. Така е и со другите маслодајни семиња под кои можеа да се посеат околу 3,5 до 4 милиони хектари. Тоа е намалување во однос на 6,8 милиони лани. 

  Политички хаос и миграциска криза

  Претседателот Володимир Зеленски во вторникот пред италијанскиот парламент изјави дека рускиот напад врз Украина може да предизвика глад во земјите ширум светот. Извозот на житарки од таа земја во моментов е запрен , што значи дека светот, доколку војната продолжи, ќе се соочи со недостиг од 6 милиони тони украинска пченица и 15 милиони тони пченка. Откако е прекинат извозот од Русија, од него нема да бидат испорачани околу 8 милиони тони житни култури.

  Дејвид Бисли , извршен директор на Светската програма за храна (WFP), исто така предупреди на сериозен недостиг и глад. Тој вели дека ситуацијата ќе ги турне најсиромашните и најгладните региони во политички хаос и ќе создаде миграциска криза без преседан. 

  Agrobot

  Половина од увозот на пченица во Африка доаѓа од Украина и Русија, која е исто така главен извозник на ѓубрива. Што се однесува до Украина, нејзиниот извоз е запрен, а нејзината способност да продолжи да одгледува храна оваа година виси на конец. Пресвртната точка ќе дојде на есен, рече Бисли, кога најверојатно ќе се почувствува целосното влијание на завршувањето на војната. 

  сеидбата во Украина

  Зголемете ги донациите за WFP

  „ Ако мислите дека сега имаме пекол на земјата, само бидете подготвени “, предупреди тој. „ Ако не се грижиме за Северна Африка, Северна Африка ќе дојде во Европа. Ако не се грижиме за Блискиот Исток, Блискиот Исток ќе дојде во Европа “ .

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тој истакна дека WFP има недостиг од 8 милијарди долари поради инфлацијата предизвикана од пандемијата на Ковид, климатските шокови и нерешените војни. Оваа организација, која ја доби Нобеловата награда за мир во 2020 година , зависи од донации од влади и приватни донатори. Бисли верува дека тие треба да се зголемат за да се зачува светскиот мир, поради што тој е во итна мисија за собирање средства во Брисел, каде во вторникот разговараше со двајца еврокомесари. 

  Ако кризата со храна излезе од контрола и светот се соочи со критичен недостиг на снабдување, богатиот Запад нема да биде поштеден од политички немири. 

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img