Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.7 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More

  Артичока

  petel baner

  Артичока е зеленчук што се одгледува низ цела Европа.

  Има големи цветни главици со месесто, сочно цветиште и меснати листови со сочна база.

  Од артичоката се употребуваат тие сочни делови.

  agrounik

  Својства:

  Содржи горки и други состојки, кои го враќаат апетитот го потпомагаат варењето, делуваат како благ деуретик и холеретик, поволно влијае на црниот дроп, го потпомагаат согорувањето на мастите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Употреба:

  Артичока е зеленчук што може да се употребува во неограничени количини, а препорачлив е против болки во мочниот меур и уринарниот тракт предизвикани од цистит и разни воспаленија, за луѓе со оштетен црн дроб или цироза, против жолтица и за намалување на холестеролот во крвта.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img