Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаХраната како лекМајчина душица

  Мајчина душица

  Agrobot

  Мајчина душица е долговечна зелјеста билка, полугрмушка висока една педа.

  Збиените билки се состојат од полегнати тенки разгранети изданоци и од исправени ограноци обраснати со ситни, јајчести ливчиња и округли цветови.

  Цветчињата имаат кратка дршка и здружени се во густи, округли цветила при врвот на стеблинката. Мајчината душица цвета од пролет до есен.

  Својства:

  Се бере само горната половина од лиснатите гранчиња со цветчињата додека билката цвета, а се суши во тенки слоеви на провев и под сенка.

  На медитеранот се употребува како зачин, а влегува и во составот на многу лековити препарати.

  Поради танинот е добро средство против пролив, а етеричното масло што го содржи прави одличен конзерванс и средство против цревни паразити. Мајчината душица има силно изразени антисептични својства.

  Употреба:

  Може да се употребува секојдневно и во облик на чај: Полна супена лажица мајчина душица се прелива со 200 грама зовриена вода. Садот се поклопува стои два часа а потоа се процедува и се пие.

  Против цревни паразити:

  1- 2 капки етерично масло од мајчина душица (купено во аптека и кое заменува 99 грама од билката) се става на коцка шеќер и се пие со чаша студена вода.

  Против анемија:

  petel baner

  По 30 грама мајчина душица, лист од пелин и целер, трева Ива, жалфија и коњско опавче и 10 грама магдонос се мешаат.

  Во 500 грама врела вода се ставаат 3 супени лажици од смесата. Садот стои поклопен 10 минути потоа се цеди и се пие засладен со мед, две до три чаши дневно меѓу оброците.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Напомена:

  Стеблинката на мајчина душица нема никакви лековити својства имаат само ливчињата и цветовите.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img