Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро ВестиТримесечно теле достигна цена од 70.300 евра

  Тримесечно теле достигна цена од 70.300 евра

  petel baner

  Женското теле Талика беше најголемиот фаворит на аукцијата на Rinder Allianz заради тоа што ја носи генетиката на бикот Форман. Тој моментално е бик број 1 на германската топ листа. Ова тримесечно теле на аукцијата достигна цена од неверојатни 70.300 евра.

  Традиционалната аукција „Sunrise Sale“, која беше спроведена преку пренос во живо на YouTube поради ситуацијата со короната, постигна сензационална продажба, објави организаторот Rinder Allianz , германска сточарска компанија со фокус на производство и продажба на сперма, услуги за оплодување и друго. 

  Телето од расата Холштајн, кое нема ниту полни три месеци, е продадено за неверојатни 70.300 евра. Продажбата е голем успех за сточарската компанија Uckermark Agrarprodukte Dedelow GmbH, нагласува организаторот. 

  Agrobot

  Станува збор за женско теле Talika P RDC кое беше најголем фаворит на аукцијата бидејќи ја носи генетиката на бикот Форман, кој моментално е еден од биковите број 1 на германската топ листа.

  Просечниот приход по грло е 9.300 евра

  Покрај Талика, на аукцијата беа понудени и 44 млади говеда од најдобра генетика. Втората највисока цена од 35.500 евра ја достигна телето Im funny, а третата од 20.600, телето Лима. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Исклучителната понуда привлече не само понудувачи од Германија, туку и од други земји како Данска, Франција, Шпанија, Италија, Холандија, Швајцарија, Северна Ирска, Австрија и Белгија. На аукцијата учествуваа 2.300 луѓе ширум светот. 

  Просечниот приход по грло е 9.300 евра , што е зголемување за 1.100 евра во однос на претходната година. 

  За повеќе корисни стории посетете ги рубриките агро вести и агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img