Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро ВестиНајскап гулаб на светот

  Најскап гулаб на светот

  petel baner

  Најскап гулаб на светот – Белгискиот првак во спортско голубарство стана најскапата птица од тој вид некогаш продадена.

  Имено, овој пердувест тркач скоро ја дуплираше највисоката цена за продаден гулаб на 1,25 милиони евра.

  Онлајн аукцијата за гулаби, која се нарекува „Армандо“, заврши во недела по скоро две недели наддавање, се наведува на сајтот на спортското голубарство „Пиџин Парадајз“.

  По само неколку минути од почетокот на аукцијата, цената за птицата пораснала на повеќе од 300.000 евра.

  agrounik

  Армандо, кој оваа година наполни пет години, најдобар е во историјата на овој спорт и наречен е „Луис Хамилтон меѓу гулабите“, рекол Фред Ванкаили, претседател на локалното здружение на галеби во Первез.

  – Претходно оваа недела, станало јасно дека Армандо ќе биде најскапиот галеб некогаш продаден на оналјн аукција, напишале организаторите, додавајќи дека никој не очекувал дека Армандо ќе го собори рекордот со толку голема брзина.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Името на тајанствениот купувач не е отткриено, но организацијата забележала дека на крајот се бореле двајца обожаватели од Кина за победа. Локалните медиуми исто така известуваат дека Кинезите се некои од најголемите белгиски гулаби.

  Претходниот најскап гулаб по името Надин продаден е за 376.000 евра.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img