Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаситеМаст од прополис која можете сами да ја направите

  Маст од прополис која можете сами да ја направите

  petel baner

  Прополисот има докажано дејство на голем број кожни болести, помагајќи им на луѓето кои страдаат од дерматитис, плускавци и егзема. Подгответе домашна маст од прополис.

  Прополисот со право се нарекува „природен антибиотик“, тој е совршена храна која го храни и лекува човековото тело. 

  Истовремено ја ублажува болката при разни повреди на кожата, а помага и за побрзо зараснување на раните. Се смета дека прополисот лекува стафилококни инфекции и габични заболувања (нокти). Исклучително е ефикасен за чиреви, изгореници и убоди.

  agrounik

  Како да направите маст од прополис?

  Во емајлиран или керамички сад ставете 80-90 грама вазелин, кој можете да го купите во аптека. Загрејте пареа, така што водата малку ќе зоврие.

  Кога вазелинот ќе се растопи, постепено додавајте 10-20 гр мелен прополис. Мешајте 10-15 минути додека состојките не се соединат.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Процедете го преку газа во тегла, веднаш затворете и оставете да се излади.

  Плускавци и курје око  – Нанесете дебел слој маст од прополис и фиксирајте со фластер. Оставете преку ноќ.
  Габични кожни заболувања – Нанесете од маста на погодената област неколку пати на ден.
  Изгореници – Натопете газа во маст, ставете над изгореницата.
  Псоријаза – Земете 15 капки прополис внатрешно три пати на ден. Во исто време, нанесете масло од прополис на погодената област.
  Хемороиди – Користете ја маста локално, а внатрешно капки од прополис.
  Акни, чиреви, дерматитис, егзема – Мачкајте ги погодените области неколку пати на ден со маст од прополис.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img