Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаРурален ТуризамРецепт за полжави

  Рецепт за полжави

  petel baner

  Рецепт за полжави – секој си има свој рецепт и свој начин како ги подготвува полжавите.

  Ова е еден од начините:

  ПОДГОТОВКА:

  agrounik

  За подготовка на овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Полжавите ставете ги во тенџере на оган, прелијте ги со вода и варете ги околу половина час
  2. Оваа постапка повторете ја во 3 води.
  3. Откако полжавите ќе се сварат, исцедете ја водата, извадете ја кожичката и извадете ги од куќичката со чечкалица, игла или со некоја жичка.
  4. Исечете ги главата и опашката, измијте ги и оставете ги да отстојат во оцет половина час.
  5. Кромидот пропржете го на масло, додајте малку брашно и црвен пипер. Промешајте и уште малку пржете.
  6. Потоа додајте вода, сол и ставете ги полжавите. Варете ги уште 10-тина минути.

  Пржени полжави со црвен пипер што може да ги послужите со свежа сезонска салата или сос по желба.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Рецепт за полжави

  Полжавите може да се наредат и на стапчиња за ражничи и да се печат на скара замотани со сланина.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img