Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Sunday, July 21, 2024

More
  домаситеХрана за добра линија која можете да ја јадете без грижа на...

  Храна за добра линија која можете да ја јадете без грижа на совест

  petel baner

  Овие намирници обезбедуваат доволно витамини, минерали и протеини, а не го зголемуваат нивото на холестерол и масти. Неколку видови на храна за добра линија.

  Некои намирници имаат многу хранливи материи и можат да заситат, а не да дебелеат, секоја диета се сведува на што помалку калории, помалку килограми. Сепак, нутриционистите предупредуваат дека помалку калории значи помалку енергија, а таквата диета може да го загрози здравјето.

  Краставица

  Покрај тоа што го намалуваат ризикот од рак, краставиците ги исфрлаат токсините од телото. Бидејќи најголемиот дел од составот на овој зеленчук е вода, тој е нискокалоричен, а телото троши многу енергија за да го свари, што доведува до губење на тежината.

  agrounik

  Житарици

  Појадокот со житарки ќе ви ја даде потребната енергија за почеток на денот, а во исто време ќе спречи „напади на глад“ во попладневните часови.

  Лубеница

  Покрај тоа што е вистинско летно освежување, лубеницата е и идеален соборец кога е диетата во прашање. Полна е со витамини и има малку калории, па можете да уживате во неа без грижа на совест.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Грозје

  Ова овошје е идеална здрава замена за слатките. Освен што е полно со витамини и влакна, грозјето го чисти организмот, го забавува стареењето и влијае на разградувањето на масните наслаги.

  Јаболко

  Ова овошје е богато со витамини и влакна, а нутриционистите советуваат да јадеме по едно јаболко дневно. Го намалува холестеролот, а поради пектинот кој „набабрува“ во желудникот и создава долготрајно чувство на ситост.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img