Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро ЗабаваКако да познаете старо јајце

  Како да познаете старо јајце

  petel baner

  Како да познаете старо јајце – еве еден тест кој ќе ви помогне да оцените дали јајцето е свежо или е старо и распано.

  Во периодот на Велигденските празници трговците знаат да направат залиха на јајца бидејќи ова е периодот кога побарувачката расте а со тоа и цената на јајцата.

  Поради тоа не ретко ни се случува за Велигден да ни продадат стари и расипани јајца.

  Ако се сомневате во вашиот трговец тогаш направете го овој тест:

  Ставете ги јајцата во вода и внимавајте дали ќе потонат или не.

  Расипаното јајце останува да плива а свежите јајца потонуваат во садот со вода.

  Како да познаете старо јајце

  Agrobot

  Еве уште неколку трикови за тоа како да оцените дали јајцата се свежи или стари.

  Полека потресете го и доближете го до уво за да го слушнете звукот од внатрешноста.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ако не слушнете никаков звук тоа е добар знак и јајцето е свежо, но ако слушнете некаков звук тогаш се работи за старо и расипано јајце и немојте да го јадете.

  Кога ќе го скршите јајцето ако жолчката остане цела и цврста тоа значи дека јајцето е свежо а ако се распадне жолчката и добие неправилна форма тоа значи дека јајцето е старо.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img