Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро советиПриродно фарбање на јајца

  Природно фарбање на јајца

  petel baner

  Природно фарбање на јајца – се повеќе овите техники се забораваат и се користат вештаччки хемиски бои.

  Внималтено со вештачките бои знаат да бидат отровни и не е препорачливо јајца фарбани со вакви бои да им се даваат на деца помали од 3 години.

  agrounik

  Затоа еве со вас ќе споделиме неколку трикови како може да ги офарбате јајцата за велигден а да не се труете со хемикалии.

  Кои природни материјали ви ги даваат посакуваните бои? 

  Природно фарбање на јајца одберете си која ви е омилена боја 🙂

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Дури и ако сакате да ги офарбате природно велигденсите јајца, не мора да се откажувате од бои. Еве како можете да добиете цела палета на шаренила:

  Жолта: Со куркума ќе добиете сончево жолта боја. Со цветови од камилица, бојата ќе биде многу понежна.

  Портокалова: Класика во природното фарбање: Лушпи од кромид. Овие се варат заедно со јајцата, а пото се оставаат уште 30-тина минути да се упие бојата. За портокалова боја можете да користите и моркови.

  Розе и црвена боја:  цвекло или лушпи од црвен кромид даваат навистина убави пигменти. Сакате посветли нијанси: едноставно скратете го времето на јајцата во бојата.

  Сина или лила:  користете боровинки, аронија, црвена зелка или холундер за да добиете различни нијанси на сини и лила тонови. 

  Зелена: коприва или магдонос, како и спанаќ ќе им ја дадат вистинската зелена боја на вашите велигденски јајца.

  Кафена: Црн чај или кафе ќе ви помогнат во добивањето на оваа нијанса. 

  Мал совет: кој сака да ја заврши работата побрзо, едноставно може да користи природни сокови (цвекло, холундер и сл.) или пак прав од куркума.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img