Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаситеОсвежителни пијалоци, кои ќе ви дадат чувство на егзотика

  Освежителни пијалоци, кои ќе ви дадат чувство на егзотика

  petel baner

  Идеална комбинација за уживање и освежување! Еве како да направите овошни освежителни пијалоци.

  Лимонада од печен лимон

  – лимон – 5 парчиња, средна големина
  – шеќер – 2 лажици
  – шеќер – 1/2 шолја
  – вода – 4 чаши, мраз
  – лимета – 1 парче
  – нане – мала грст, свеж
  – мед – по вкус
  – мраз – ситно сецкан

  Потребна ви е тава за печење.

  Нането се меле во блендер со малку вода и 1 лажичка шеќер, па се процедува. Лимонот се мие. Се сече на средина и се натопува во шеќер – 2 лажици и се редат во врело тавче околу 8-10 минути убаво да се испече.

  Тргнете го од оган, изладете малку и исцедете го. Исцедениот сок процедете го, истурете го во бокал, додадете 1/2 шолја шеќер, сок од нане, ладна вода, промешајте, исечете кругови лимета и додадете мед по вкус. Се истура многу мраз.

  Ледена кола

  – кола – 500 мл
  – сладолед од павлака – 200 гр
  – лимон – неколку кришки
  – нане – листови
  – мраз

  Колата е поделена во соодветни високи чаши, но не се полни до врвот. Во секоја чаша додадете една или две топки сладолед од павлака, неколку коцки мраз и украсете со парче лимон и листови нане.

  Лeден чај од праска

  – Пет праски

  – Две кесички црн чај

  – Неколку листови нане

  – Два лимона

  – Лажица мед

  – Неколку коцки мраз

  Подготовка:
  Измијте ги праските и исечете ги на подебели кришки. Во лонец сварете литар вода, па додајте праски и варете додека омекнат, па процедете. Зовријте две шолји вода и во неа ставете кесички чај и оставете да отстои десетина минути. Потоа истурете го чајот во изладениот компот, па исцедете го лимонот.

  Ладениот чај засладете го со мед, додадете неколку листови нане за дополнително освежување и по желба коцки мраз.

  Милкшејк кој ќе ве заслади и разлади

  Потребно:

  -60 милилитри рум

  -60 милилитри слатка павлака

  agrounik

  -Три топки сладолед од ванила

  -Половина чаша овошје (јагоди, капини, праски)

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Подготовка:
  Румот, сладоледот, слатката павлака и овошјето ставете ги во блендер, па сè изблендирајте за да добиете мазна текстура на милкшејк. Истурете во омилената чаша и уживајте!

  Направете ги дома овие освежителни пијалоци и нема да зажалите . На здравје!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img