Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро советиПодготовка на атомизерот за работа во 8 чекори

  Подготовка на атомизерот за работа во 8 чекори

  petel baner

  Квалитетот на заштитата на растенијата, загубата на течности и степенот на покриеност, меѓу другото, зависат од исправноста и подготовка на атомизерот.

  Agrobot

  Вообичаено, под исправноста на атомизерот, нашите земјоделци подразбираат работа на пумпата, односно добар притисок и визуелен проток на млазниците. Се разбира, пумпата е практично „срцето“ на атомизаторот, но нејзината исправност не гарантира 100% квалитетна заштита. Она на што земјоделците обрнуваат многу малку внимание се квалитетни мешачи и дизни за атомизерите.

  Главните причини за губење на течности и слаба покриеност се:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  • Истрошени и оштетени млазници
  • Лош проток на воздух на вентилаторот
  • Дефект и неисправност на мешачот
  • Помал број на филтри и нивно неправилно чистење
  • Тестирањето на атомизерот најдобро се прави после зимата (кога поминуваат ниските температури) и непосредно пред почетокот на сезоната за да може атомизерот да се прилагоди и да биде подготвен за работа.

  Подготовка на атомизерот

  На почетокот на сезоната треба да се направат следните работни операции:

  • Проверете го резервоарот за нечистотија
  • Пред да ги поставите млазниците, истурете мала количина вода и користете ја пумпата за да ги измиете резервоарот и цревата на атомизерот.
  • Измијте ги прскалките и ставете ги во нивните приклучоци, користете подлошки за да спречите истекување од страна и не затегнувајте го куќиштето на млазницата
  • Проверете и исчистете ги филтрите (мали и големи)
  • Тестирајте и прилагодете го манометарот.
  • Купете нови млазници ако старите се истрошени или оштетени
  • Прилагодете го притисокот врз основа на табелата на производителот на прскалките
  • Одредете ја оптималната брзина на тракторот.

  За стручен совет и набавка на нов атомизер кликнете ОВДЕ, или јавете се на овој ТЕЛЕФОНСКИ БРОЈ

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img