Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаситеКако да подготвите џем од грозје и киви?

  Како да подготвите џем од грозје и киви?

  petel baner

  До неодамна кивито важеше за скапо и егзотично овошје, но сега е многу популарно меѓу домаќинките. Во продолжение брза и лесна подготовка на домашен џем од грозје и киви.

  Потребно:

  1/2 кг киви
  1/2 грозје
  1 кг шеќер
  1 желатин

  agrounik

  Подготовка:

  Грозјето добро измијте го и исцедете го. Излупете го кивито и исечете го на погруби парчиња. Ставете го во тенџере и ставете го на тивок оган да се свари. Мешајте првично додека грозјето и кивито не го испуштат сокот. Продолжуваме да готвиме додека сè не се зготви добро. Потоа го пасираме додека е сеуште жешко.

  Оставете да се излади малку. Содржината од желатинската кесичка измешајте ја со две лажички шеќер и измешајте со процеденото овошје.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ставете го на оган и полека загревајте додека мешате. Кога ќе зоврие, измешајте го шеќерот и продолжете да мешате. Гответе уште 3 до 5 минути, отстранувајќи ја пената што се формира на џемот.

  Стаклените тегли кои претходно ги стерилизиравме и загреавме ги полниме со врел џем. Ги покриваме со капак или целофан и овој прекрасен џем од грозје и киви го ставаме на суво и темно место.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img