Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаситеЛековити ефекти на кафето

  Лековити ефекти на кафето

  petel baner

  Лековити ефекти на кафето – Спаѓа во семејството (Rubiaceae). Тоа е жбунесто растение, односно сиво-зелено дрво, високо околу 5 m, со гранки, раширени и полни. Три до седум бели, миризливи цветови стојат во пазувите на листовите. Од нив се развива округла бобинка, црвена како цреша, поделена на две прегради, едната рожната, рамна напред, заоблена одзади семка – зрно кафе. 

  Лековит дел од растението

  Зрно. За прв пат, кафето од дрвото се бере по 3-5 години. Во 10-тата година едно дрво веќе може да даде 1-2 кг кафе годишно. Кората се суши на сонце или на вештачка топлина, потоа се лупи и се одвојуваат од крупните од ситните зрна, со сиво-зелена боја.

  Лековитото дејство на кафето

  Меленото печено кафе обично се користи како чај или одвар. Тоа, т.н црно кафе се дава во случај на срцева слабост, губење на физичка сила, на пр. пневмонија, треска, исцрпеност за време и по тешка болест. Лечи и спречува мигрена, особено кога во него ќе се исцеди свеж сок од лимон.

  Црното кафе ги стимулира и зајакнува нервите ослабени при долги болести или друга, особено ментална работа. Затоа е освежителен пијалок, аналептик, но делува и како противотров за труење со Hyoscyamus niger, Conium maculatum и опиум. За таа цел треба брзо да изедете неколку лажички мелено печено кафе.

  Помага и при изгореници, ако местото изгорено со топла вода се посипува со мелено печено кафе во прав, два пати на ден.

  Црното кафе како пијалок се користи против дијареа, дури и оние потешките, на пр. дизентерија. Но тогаш не треба да се засладува, туку да се пие горко, малку посилно, три пати на ден по мала шолја.

  Зелените зрна кафе помагаат и лекуваат и разни болести. Мелениот прав ја намалува температурата во фебрилни услови и ја смирува големата кашлица.

  agrounik

  Освен како лековито, печеното кафе често се користи како сварен пијалок, како сируп, ликер, сладолед и како додаток на разни креми и колачи.

  Предупредување

  Не се препорачува, а во некои случаеви е дури и забрането на нервозните луѓе и пациентите со чир на желудникот. Тоа ја надразнува слузницата на желудникот и го создава несоница. Нервозните луѓе затоа не треба да пијат кафе после 15 часот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Рецепт

  Против голема кашлица

  1 g мелено непржено мелено кафе се дели на 5 прашоци и се зема во еднакви интервали 5 пати во текот на денот.

  Против ревматизам и хронична треска, како и маларија

  25 g мелено непржено кафе прелијте го со 125 g (1,25 dl или 1/8 l) ладна вода, оставете го да кисне 12 часа и потоа процедете го и испијте го на празен стомак без шеќер.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img