Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро советиСтавете јајце на дното на саксијата и растенијата ќе ви бидат благодарни

  Ставете јајце на дното на саксијата и растенијата ќе ви бидат благодарни

  petel baner

  „Засадете“ јајце на дното на саксијата и пратете што се случува со вашите растенија.

  Прво, ви треба место каде што сакате да ги засадите вашите растенија. Во зависност од семињата што ги користите, можеби ќе сакате да бидете на директна сончева светлина или сенка. На тоа место ќе “засадите” јајце. Да, добро прочитавте.

  Идејата е дека додека јајцата се распаѓаат, тие ја обезбедуваат почвата со многу потребните хранливи материи. Тие им помагаат на растенијата да растат и да останат здрави.

  agrounik

  Лушпата на јајцето содржи калциум кој му помага на растението да расте и да развие плодови.

  Друга опција е да ставите јајце и банана во дупката, на тој начин ќе додадете уште повеќе хранливи материи во почвата.

  Секој градинар може да ви каже дека почвата е најважниот дел од секоја градина, а она што ја прави важна почвата се хранливите материи што ги содржи. Растенијата ги земаат хранливите материи од почвата преку нивните корени, ги апсорбираат и ги користат како основни градежни блокови за создавање нови клетки. Доколку почвата нема доволно различни видови на хранливи материи, растот на растенијата се прекинува и бројот на плодовите се намалува.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Лушпите од јајцата содржат калциум, кој е неопходен за растенијата.

  Друг начин да се користат лушпите е да ги сомелете и да ги посипете во земја. Така ќе го избегнете ризикот од гниење на јајцето (во кој случај се појавуваат многу непријатни мириси).

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img