Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро советиЖолта лента го решава големиот проблем што ги мачи сите растенија

  Жолта лента го решава големиот проблем што ги мачи сите растенија

  petel baner

  Можеби звучи чудно, но ова не е само за украсување, туку докажан метод за контрола на штетници во вашата градина. Жолта лента го решава големиот проблем што ги мачи сите растенија. Врзете ја во градината и уживајте во резултатите.

  Доколку имате проблем со лисните вошки во градината, постои едноставен, евтин и еколошки начин да го направите тоа. Потребна ви е само една работа, а тоа е жолта лента. Звучи изненадувачки? Проверете и ефектите ќе ве изненадат.

  Лисните вошки мора брзо да се отстранат, бидејќи овие мали инсекти со незабележителен изглед се хранат со растителни течности богати со хранливи материи. Лисните вошки напаѓаат и украсни цвеќиња и други растенија, а не само плодови.

  agrounik

  Тие обично напаѓаат во рој, што значи дека можат значително да ги ослабат растенијата и да ги оштетат нивните цветови и плодови. Овие инсекти се размножуваат брзо, формирајќи огромни колонии. Затоа е важно, штом ќе ги видите на вашите растенија, веднаш да реагирате. Во тоа ќе ви помогне евтин и ефикасен метод. Се што ви треба е жолта лента.

  Ако ја немате, можете да користите парче жолта ткаенина. Овој метод вреди да се користи не само кога ќе ги забележите вошките во вашата градина, туку и превентивно.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како точно функционира овој метод?

  Доволно е да закачите жолта лента на растенија или парче ткаенина во оваа светла и интензивна боја. На овој едноставен начин ќе намамите многу корисни бубамари во вашата градина.

  Не секој знае, но овие инсекти се наши природни сојузници во борбата против растителните штетници. Една ларва бубамара може да изеде до неколку стотици лисни вошки во рок од 3-4 недели, додека возрасна може да јаде неколку десетици дневно. Покрај тоа, бубамарите се природни непријатели не само на вошките, туку и на мравките, ларвите од бубачки и младите гасеници.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img