Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро ВестиИндија го забрани извозот на пченица

  Индија го забрани извозот на пченица

  petel baner

  Како временските услови го спречија планот на Индија да извезува рекордни количини и што значи тоа за цените на житото?

  По охрабрувачките вести од Индија дека очекуваат рекорден принос, светскиот пазар го потресе најновото дека оваа земја забранува извоз на пченица. Причината за ова се временските услови. Топлиот бран го намали приносот, а цените на домашниот пазар достигнаа рекордно ниво.

  Годинава целта за извоз беше 10 милиони тони, но од тоа мораше да се откаже, пишува  Ројтерс. Пад на производството немаше, но нерегулираниот извоз доведе до пораст на цените на локалниот пазар.

  Индиската влада издаде соопштение дека сè уште е дозволено со веќе издадените акредитиви и земјите што бараат набавки. Надлежните дознаваат дека не сакаат трговијата со пченица да се одвива нерегулирано или да се трупаат залихи.

  Нов удар за светскиот пазар

  Новата ситуација и забраната секако ќе доведат до поскапување. Ова особено ќе влијае на сиромашните земји во Азија и Африка.

  Забраната ги шокираше и трговците кои очекуваа пад на извозот по два до три месеци, но се чини дека бројките за инфлацијата го сменија мислењето на владата. Цените во Индија достигнаа рекордно високо ниво. Сега треба да се одвојат 320 долари за еден тон, што е далеку над владината поддршка.

  Agrobot

  Поскапувањето на енергенсите и сите фактори кои придонесуваат за поскапување на храната придонесоа за инфлација.

  Временските услови не се сојузник

  И додека Владата очекуваше рекорден принос од 111,32 милиони тони и шестта суперберба по ред, времето се промени. Првичниот преглед на состојбата на културите ги намали овие очекувања на 105 мил. т, а сегашната состојба покажува дека приносот би можел да биде помал од 100 мил. т.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Индија ги искористи глобалните поскапувања и досега извезе 7 мил. таа фискална година до март, што е за 250 отсто повеќе од претходната година.

  Државната корпорација за храна на Индија (FCI) досега купила нешто повеќе од 19 милиони тони од домашни фармери, што е повеќе од вкупниот откуп минатата година од рекордни 43,34 милиони тони. Земјоделците претпочитаа да ја продаваат пченицата на приватни трговци, кои понудија подобри цени од фиксната стапка на владата. Во април извозот достигна рекордни 1,4 милиони тони, а веќе се потпишани договори за извоз од околу 1,5 милиони. Сегашната забрана ќе ги зголеми светските цени на пченицата бидејќи на пазарот нема големи добавувачи.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img