Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиРусија планира рекордна жетва на соја

  Русија планира рекордна жетва на соја

  petel baner

  Временските услови, зголемените површини и доволно ѓубрива придонесоа за оптимистичките прогнози за рекордна жетва на соја.

  Русија може да постави  рекордна жетва на соја од 5 до 5,2 милиони тони во 2022 година , предвидува Fertilizer Daily. 

  Добрите временски услови и зголемувањето на засеаните површини ќе придонесат за рекордна жетва. Вкупната засеана површина под соја во Русија се движи од 3,1 до 3,2 милиони хектари. Повеќето од нив се во Централниот и Далечниот Источен федерален округ, а нивното учество во структурата на засеаните површини може да биде 45, односно 37 проценти.

  Земјоделците снабдени со вештачко ѓубриво

  Само во регионот Воронеж, површината под оваа култура е зголемена за 3 отсто на 200.000 хектари. Во регионот Липецк има зголемување од речиси 28 отсто, на 115, а во Татарстан за 73 отсто, или до 8,5 илјади хектари.

  agrounik

  Снабдувањето на земјоделците со минерални ѓубрива доведе и до високи приноси. Руската асоцијација на производители на ѓубрива (РФПА) на почетокот на мај објави дека овие производители можат да ги задоволат потребите на земјоделците за 63 отсто од планираното ниво во 2022 година. Така, одгледувачите на соја ги добија потребните количини кои ќе обезбедат високи приноси.

  Меѓу првите десет

  Патем, Русија е меѓу десетте водечки светски производители на соја. Но, нивниот удел од 4,32 милиони тони во вкупното светско производство, според платформата за онлајн тргување, Триџ, во 2020 година изнесуваше 1,22 отсто. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  На прво место е Бразил со повеќе од една третина од вкупното производство (34,46%), потоа САД (31,84%) и Аргентина (13,81%). Кина, Индија, Парагвај, Канада имаат помалку од десет проценти, а потоа следат Русија и Боливија и Украина (0,79%).

  Русија, исто така, очекува рекордна жетва од 130 милиони тони житни култури оваа година, вклучувајќи 87 милиони тони пченица. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img