Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаситеСветски ден на пчелите

  Светски ден на пчелите

  petel baner

  Светски ден на пчелите – Денешниот ден 20 мај кој се одбележува како Светскиот ден на пчелата.

  Пчелари радувајте се и чувајте ги вашите пчелки.

  Пчелата е најголем пријател на Земјоделците.

  Пчеларството во последните години се повеќе привлекува млади луѓе кои што се одлучуваат да почнат да се занимаваат со одгледување на пчели и производство на мед и пчелни производи.

   Во светот постојат девет видови медоносни пчели. Тука треба да се додадат и 30.000 видови диви пчели.

  Така да овој ден е и за дивите пчели не само за питомите бидеќи сите пчелки се важни.

  Пчелари да ве потсетиме дека во тек е пријавувањето на бројната состојба на пчелните друштва. Немојте да го пропуштите рокот за пријавување за субвенции.

  Електронски да поднесеме барање за субвенции со притискање ОВДЕ

  Зачетникот на модерното пчеларство е словенецот Антон Јанша кој е роден на 20 мај 1974 година во Словенија.

  Во негова чест тој ден во 2018 година е прогласен за Светски ден на пчелите.

  Виена е европската престолнина на пчелите.

  Според истражувањата од 2015 година, во Виена живеат вкупно 456 различни видови пчели. Тоа е исклучителен биодиверзитет во една од најстарите метрополи во светот.

  А богами во последно време и кај нас почнаа луѓето по градовите да чуваат пчели.

  agrounik

  Еве по наше слободно мислење можеби грешиме можеби во Скопје има околу 5000 пчелни семејства ако не и повеќе.

  Светски ден на пчелите

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како и да е ПЧЕЛКИ да сте ни живи и здрави и долговечни.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img