Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Tuesday, March 28, 2023

More
  домаАгро советиМасло кое лесно се подготвува: Одлично против стрес

  Масло кое лесно се подготвува: Одлично против стрес

  Глуварчето е исклучително растение кое има бројни лековити својства. Сите делови од ова растение можат да се користат за лекување, од коренот до листовите и стеблата и на крајот цветовите. Научете како сами да направите масло од глуварче.

  Глуварчето е познато како лековито растение, а маслото од цветот на глуварчето помага при артритис и гихт, отечени гради, како и болки во зглобовите, синусни главоболки, вкочанет врат и несовршености на кожата. Маслото има релаксирачко и аналгетско дејство. Редовната употреба на маслото од глуварче го зајакнува имунитетот и делува превентивно против ракот на дојката. Маслото од глуварче не е толку познат производ, но всушност е многу корисно и лековито.

  За правење на ова масло не се потребни состојки и опрема со големи побарувања, и можеби веќе го имате поголемиот дел во вашиот дом!

  Потребно:

  -Стаклена тегла

  – Маслиново масло или масло од семки од грозје

  – Цветови од глуварче со кои ги полниме теглите. Во овој случај, неопходно е, ако е можно, да се користат цветови кои не растат во области каде што се користеле хемиски средства за прскање.

  Подготовка

  Подготовката на маслото трае само неколку минути. Теглата со масло треба да се чува на сончево место најмалку две недели или цел месец за да биде уште поароматична. Ако користите обичен капак за тегла, чувајте го на сонце две недели за да спречите мувла, а ако користите платнен капак, слободно чувајте го подолго (4 недели).

  Глуварчето треба да биде суво кога ќе го берете. Наполнете ја теглата со цветови и оставете неколку часа.

  Потоа прелијте ги цветовите со маслиново масло за целосно да ги покрие. Потоа измешајте ја целата смеса и затворете ја теглата и ставете ја на сонце. По две или 4 недели, процедете и чувајте го во тегла со цврсто прицврстен капак. Добиената смеса најдобро би било да се чува на ладно и темно место. Ова масло има рок на траење од една година.

  Употреба на масло

  Маслото се користи само за надворешна употреба, не како храна. Се втрива во болни или напнати мускули или зглобови. Исто така, ова масло е најдобро за болни, цистични и отечени женски гради. Маслото е познато по своите смирувачки ефекти и намалување на чувството на стрес, а одлично е и за кожата бидејќи е исклучително хидратантно.  

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img