Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро ВестиРусија преговара за трговски коридори со исламските земји

  Русија преговара за трговски коридори со исламските земји

  Русија очекува рекордна жетва на жито оваа година. Затоа преговара за трговски патишта, но бара од ЕАЕУ извозни квоти и царини.

  Додека Велика Британија преговара со Украина за тоа како да помогне во извлекувањето на житото од земјата откако главните поморски пристаништа се блокирани и светските цени растат, 13-тиот Меѓународен економски самит на Русија и земјите на ОИК се одржа во Казан.

  Потешкотии со логистика и испорака

  За тешкотиите со логистиката и алтернативните начини на испорака на прехранбени производи говореше Артем Даушев , помошник раководител на Росселхознадзор. Главна тема беа коридорите на рути насочени директно кон земјите на крајните приматели на руски производи, користејќи ги транспортните правци на пријателските земји како транзитна рута.

  Фокусот беше ставен  на коридорот Север-Југ, кој минува низ голем број земји кои се трговски партнери на Русија. Преку него се испорачува стока во Индија, Заливските земји, Централна Азија и Кавказ.

  Активно се работи на ниво на државни органи на заинтересирани земји и учесници во овој коридор со цел да се обезбедат услови за меѓусебна испорака на прехранбени производи. Обезбеден е и транспорт на стока во правец на Кина во двете насоки со помош на Агроекспрес.

  Даушев во својот говор посочи дека се развиваат дигитални технологии со цел да се подобрат активностите за надзор. Од 2008 година, активно се имплементираат различни компоненти на федералниот државен информациски систем “VetIS”. Се обидува да ги идентификува нелегалните активности, следењето на квалитетот и безбедноста на производите. 

  Се бараат извозни квоти и царини од ЕАЕУ

  Русија е исто така многу загрижена за повторниот извоз преку членките на Евроазиската економска унија (ЕАЕУ). Дотолку повеќе што предвидува рекордна жетва на пченица во 2022 година. Затоа инсистира на спроведување на квоти и царини за житариците во земјите од Унијата. Тој став беше изразен на состанокот на членките на ЕАЕУ на 20 мај, пишува Комерсант, повикувајќи се на свои извори. 

  Тој, наводно, бара од сите земји-членки (заедно со Русија, Ерменија, Белорусија, Казахстан и Киргистан) да воведат квоти и царини за транспорт на жито во трети земји. Тамошното Министерство за земјоделство смета дека оваа мерка е неопходна за да се спречи повторен извоз преку ЕАЕУ, без ограничувања. 

  Русија веќе го забрани извозот на житни култури во земјите-членки на ЕАЕУ до 30 јуни, по зголемувањето на откупот на сибирска пченица од страна на казахстанските купувачи. Казахстан не беше задоволен од оваа одлука, обвинувајќи ја Русија за дискриминација, а како одговор воведе квоти за пченица и брашно. 

  Треба да се напомене дека денеска има забрана за извоз на пченица од Белорусија. Изворите велат дека Ерменија и Киргистан подготвуваат одлука за квоти и тарифи. Казахстан се противи на ова бидејќи тоа може да им наштети на нивните извозници.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img