Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаситеНевен - одличен за кожата и за внатрешна употреба

  Невен – одличен за кожата и за внатрешна употреба

  Невен (Calendula officinalis) е растение кое зрачи со убавина и силна жолто-портокалова боја која потсетува на сонце. Цвета од јуни до септември, до првите мразови. Ако зимата е блага, невенот може да биде последното растение кое ќе процвета во градината. Исто така и првото што ќе процвета во пролетта.

  Цветовите на невенот се собираат во текот на јуни, јули и август. Ги береме за време на сончево време и ги сушиме на топло и проветрено место под сенка (за да се зачува природната боја). Сушењето мора да биде брзо, на температура до 35 степени. Исушените ливчиња се одвојуваат од чашката и се сушат. Свежото цвеќе се користи за правење тинктури или масти, или мацерат. Листовите се берат поретко.

  Одличен е за кожата

  Не постои кожна болест кај која не може да помогне, од акни, брадавици, цисти, чиреви, егзема, псоријаза и себореја, хемороиди, херпес, фистули, импетиго, воспаление, лупење на кожата, мрсна кожа, маститис, изгореници, осип, разни кожни инфекции, уртикарија, рани (гнојни рани), рани кои тешко зараснуваат, каснувања и убоди од инсекти, чиреви и брадавици, исеченици, красти и др. Освен тоа, ја омекнува, тонизира и навлажнува кожата, поради што е важна состојка во производите за нега на кожата на телото и рацете.

  Помага и во внатрешноста на телото

  Во внатрешна употреба, помага во смирување на грчевите во цревата, желудникот и мазните мускули. Ззатоа е корисен и за грчеви на дишните патишта при напад на астма. Помага при нередовна менструација и крварење на матката. Лекува болни и испукани брадавици за време на доењето, стомачни заболувања, црниот дроб и жолчката, а се користи и за разни плакнења надвор и внатре, особено за повреди, воспаленија и инфекции, чирови од притисок и модринки.

  Невенот е многу ефикасен за лекување на венски болести и помага при рани на кожата, матката, желудникот и грлото. Освен тоа, го зајакнува имунитетот, корисен е при артериосклероза на крвните садови на мозокот и воспаление на непцата. Го смирува гастритисот, го стимулира излачувањето на урината и го поттикнува потењето.

  Има антибактериско, антисептично и антиинфламаторно дејство. Благодарение на содржината на провитаминот А, тој делува благотворно на окото и го подобрува видот, па често се користи за плакнење на очите со конјунктивитис или иритација. Присуството на провитамин А го прави корисен и одлично делува против габите, особено кандида.

  Постојат докази дека има способност да ја прочистува крвта и крвните садови. Го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта, особено во комбинација со глуварче и глог. Неодамнешните истражувања покажаа дека невенот го намалува крвниот притисок и ги опушта крвните садови. Затоа се препорачува и за ангина пекторис.

  Невен најавува дожд

  Во старите времиња луѓето го користеле невенот и како прогноза за дожд, односно ако главите се затвораат наутро по седум часот, се знаело дека тој ден треба да се очекува дожд. Денес е познато дека освен за медицински цели, може да се користи и за храна и како природна боја во прехранбената и козметичката индустрија. Листовите може да се јадат свежи, како додаток на салати.

  Богати се со витамини и минерали и по состав се слични на глуварчето. Во салатите може да се додадат и ливчиња од свежи цветови, додека сувите поради поконцентрираниот вкус можат да се користат во супи и колачи.

  Цвета од мај до ноември

  Невенот се размножува со семиња, најмногу одговара на сите видови почви, но мора да биде добро сончев терен. Бара редовно наводнување или влага. Растението ќе никне 5-6 дена откако семето ќе падне на земја и ќе порасне многу брзо, така што првите цветови цветаат околу 40 дена по ‘ртењето.

  Цвета од мај до ноември. Растенијата се подмладуваат и нивниот вегетациски век се продолжува со редовно берење. Младото растение не е чувствително на мраз, па затоа е добро да се сее во мај или почетокот на април за да може што побрзо да започне жетвата.

  Тој дава вистински приноси на растресити почви богати со хумус, најдобро на кафена и црна почва. Во моментот на сеидбата, почвата треба да се исчисти од плевелот, а кога ќе се појават три до пет вистински листови, родот се разредува на растојание од 6 до 8 сантиметри.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img